Özbekistan Vizesi

Özbekistan Vizesi

1991 Yılında bağımsızlığını kazanan Özbekistan, 40 milyonu aşan nüfusu, verimli toprakları, başta petrol ve doğal gaz olmak üzere zengin yer altı kaynakları ile Orta Asya’da adından söz ettiren bir ülkedir. Özbek halkı, dilsel ve kültürel açıdan Anadolu Türklerine en yakın özelliklere sahiptir. Türkiye Özbekistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerdendir. İlk yıllarda hızla gelişen ilişkilerde, bir takım siyasi nedenlerden dolayı bir süre gerileme yaşanmış, ancak son dönemde hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmeye başlamıştır.

 Özbekistan’ın Türk Vatandaşlarına Vize Uygulaması

Özbekistan Devleti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Özbekistan’ın Türkiye vatandaşlarına vize uygulaması olarak umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaporta sahip kişiler vizeye tabidir. Özbekistan’ın vize uygulamasına ilişkin tek istisna diplomatik pasaport sahibi kişiler için geçerli olmaktadır. Diplomatik pasaport sahibi kişiler 90 günü aşmadığı müddetçe Özbekistan seyahati için vizeden muaf olup, 90 günü aşan seyahatler içinse vizeye tabidir.

ÖNEMLİ NOT: Özbekistan’dan 101 ülkenin vatandaşına 5 günlük vize muafiyeti uygulaması. Özbekistan’da turizmin gelişmesine istinaden çalışmalar kapsamında 101 ülkenin vatandaşına 5 günlük geçerli olmak üzere vize muafiyeti uygulaması getirildiği bildirildi. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev “Yabancı vatandaşların Özbekistan’a girişlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlere dair” kararnameyi imzaladı. Kararnameye istinaden, 15 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere Özbekistan havaalanlarından üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan 101 ülkenin vatandaşına beş gün boyunca Özbekistan’da vizesiz olarak kalabilme hakkı tanındığı belirtildi.

ÖNEMLİ NOT: Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2018’de imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan’a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat edebilecekler. Türk vatandaşlarının Özbekistan’a 30 günü aşmayan seyahatlerinde vize uygulanmayacaktır. Bu sayede Türk vatandaşları vize almadan 30 günün geçmemek şartıyla Özbekistan’a seyahat edebilecek. 10 Şubat 2018 tarihinden başlamak üzere Türk vatandaşlarına vize uygulanmayacağı açıklandı. Ancak Türk vatandaşlarının Özbekistan’a vizesiz olarak giriş yapabilmeleri için otel rezervasyonu gereklidir. Otelde kalındığına istinaden otel ödemesi ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar  tarafından görülmek istenebilir, yolcunun otel faturasını yanında bulundurulması tavsiye edilir.

Son olarak Özbekistan Devleti Türkiye vatandaşlarına vize uygulaması ile ilgili değişiklikler yapmıştır. Bu değişiklikler vize rejimi ile ilgili olmayıp vize işlem prosedürleri ile ilgilidir. Ekim 2017 tarihi itibariyle Özbekistan vizesi için dilekçe, teleks halinde verilen davetiye, ulaşım ve konaklama durumuna ilişkin belgelere gerek yoktur. Özbekistan Devleti daha az evrak isteyerek vize başvurusu için gereken evrakları hazırlamanız kolaylaşmıştır. Ancak, Özbekistan Devleti seyahat amacına göre farklı vize türleri verip bu türlerin kullanımlarına ilişkin farklı kurallar uygulamaya ve Özbek makamları vize işlemleri için planlanan seyahat içeriğine ilişkin çeşitli bilgilerin evrak şeklinde verilmesini istemeye devam etmektedir. Bu sebeple seyahat amacınıza uygun vize türü için başvuruda bulunmanız, vize türlerinin özelliklerine ilişkin bilgi sahibi olmanız ve evraklarda seyahat amacınızla ilgili tam ve doğru bilgileri vermeniz halen önemlidir. Vize alabilmek için talep edilen evrak listesinin tam hazırlanmış olup evraklarda gereken tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak bulundurması önem arz etmektedir. Aksi takdirde vize talebi reddedilebilmekte, böyle bir durumda aradan uzun bir süre geçmeden yeniden başvuru imkanı söz konusu olamamaktadır. Dolayısıyla vize başvurusu sürecinde profesyonel destek almak kişinin yararına olacaktır.

Özbekistan Konsolosluğu, ülkeye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ve Türkiye’de uzun süreli ikamet izni olan yabancı uyruklu kişilerden vize talep etmektedir.

Özbekistan vize işlemleriyle ilgili değişiklikler Özbekistan Konsolosluğunun inisiyatifinde yapılmaktadır ve Özbekistan vize sonucuyla ilgili yetki tamamen Özbekistan Konsolosluğuna aittir.

Özbekistan Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Pasaport
Özbekistan vizesi için gerekli evraklarda öncelikli belge pasaporttur. Pasaportun yeni olması, yıpranmamış olması, içerisindeki yazılarda silinti, kazıntı olmaması, yapraklarının eksiksiz olması, yırtık olmaması, herhangi bir şekilde suya veya neme maruz kalmamış olması, temiz olması önemlidir. Pasaportun geçerlilik süresi konusunda dikkat etmekte yarar vardır. Vize için başvuran çoğu kişi bu konuda yanılgıya düşmektedir. Talep edilen pasaport süresinin belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken husus, gerçekleştirilecek seyahat süresinin bitiminden başlamak üzere 6 ay geçerli pasaporta sahip olmaktır. Bu hususta problem yaşanması halinde vize başvurusunun olumsuz neticelenme ihtimali vardır. Dolayısıyla bu konuda titizlik gösterilmesinde yarar bulunmaktadır.

2. 2 Adet Biometrik fotoğraf
Son dönemde resmi belgeler için talep edilen fotoğrafların biometrik olması koşulu öne sürülmektedir. Biyometrik fotoğraf teknik bir terim olup, özellikle çipli kimlik ve pasaportlar için olmazsa olmaz bir gereklilik arz etmektedir. Çekilecek fotoğrafın ölçüsü de önem arz etmektedir. Özbekistan vize başvurusu sırasında talep edilen fotoğraf ölçüsü 35x45mm’dir. Fotoğraflar ile ilgili dikkat edilen bir diğer husus ise güncel olmalarıdır. Fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması, üzerinde oynama veya rötuş yapılmaması, önden çekilmiş olması, yüzün net görülmesi gerekir. Yüzün tanınmasını zorlaştıran örtünün olmaması icap eder. Arka fonun hangi renkte olduğu önemlidir. Özbekistan vize başvurularında, tüm diğer ülke vizelerinde olduğu gibi, arka fonun beyaz renkte olması elzemdir. Buna azami hassasiyet gösterilmelidir.

3. Özbekistan vize başvuru formu
Özbekistan vize başvurusunda bulunan kişinin hazırlaması gereken temel evraklardan birisi de vize başvuru formudur. Vize başvuru formunda kişisel bilgilerinizi, ikamet ile iletişim adreslerinize ilişkin bilgileri ve çalışıyorsanız işyerinin adresinize ilişkin bilgileri vermelisiniz. Ayrıca formda başvurmak istediğiniz vize türünü ve seyahat içeriğinize dair başvurmak istediğiniz vizeye göre istenen bilgileri de bildirmelisiniz.

Özbekistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gerekli evrakın tam, eksiksiz ve doğru hazırlanıp düzgün bir dosya halinde, Özbekistan Konsolosluğuna sunulmasının akabinde Konsolosluğun başvuruya yanıtı beklenir. Vizenin sonuçlanma süresi 3-5 iş günüdür. Ancak Özbekistan Konsolosluğunun yoğunluğu, tatil veya kapalı olduğu günler dikkate alınarak başvurular yapılmalıdır. İstisnai durumlarda Özbekistan Konsolosluğu, vize başvuru sahiplerini mülakata çağırabilir. Bu gibi durumlar vizenin sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.

Vize başvurularında önem arz eden husus, vize müracaat dosyasının profesyonel bir şekilde hazırlanmasıdır. Özbekistan Devleti güven telkin etmeyen başvuru sahiplerine vize vermez. Güven telkin etmenin birinci yolu, başvuruyu eksiksiz belge ve doğru bilgilerle yapmaktır. Bilgi ve belgeler arasında çelişki olmamalıdır. Aynı konuda, farklı yerlerde, farklı bilgiler olmamalıdır.

Özbekistan Vize Başvuru Formu      

Özbekistan’a seyahat edecek kişi ile ilgili her türlü bilginin sorulduğu Özbekistan Vize Başvuru Formu’nun dikkatli bir şekilde, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması büyük önem arz etmektedir. Vize Başvuru Formu başvuru sahibi ve seyahatiyle ilgili detaylı bir sorgulamanın yapıldığı belgedir. Vize başvurusunun olumlu veya olumsuz neticelenmesine etki eden bir evraktır. Eksik doldurulmuş, çelişkili bilgilere sahip bir belgeyle yapılan başvuruların olumlu sonuçlanma ihtimali daha düşüktür.

Özbekistan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Özbekistan Devleti, Özbekistan’a yapılacak seyahat amacı ve seyahat süresi fark etmeksizin Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Bu durum yalnızca umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları için geçerli olmayıp hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları için de geçerlidir. Dolayısıyla Özbekistan yeşil pasaporta vize istiyordur. Yeşil pasaport sahibi kişiler diğer bir pasaport türüne sahip olan kişiler için de geçerli olduğu gibi Özbekistan vizesi için kapıda vize alamamaktadır. Bu sebeple Özbekistan’ın yeşil pasaporta özel olarak uyguladığı bir vize prosedürü yoktur. Özbekistan vizesi isteyen yeşil pasaport sahibi kişiler vize başvurularını Türkiye’de Özbekistan Başkonsolosluğu İstanbul ya da Özbekistan Büyükelçiliği Ankara’nın konsolosluk bölümüne yapabilmektedir.

Özbekistan’a Vize Kalktı Mı?

Özbekistan vize uygulamalarında değişiklik yaptığını bildirmiştir. T.C. Umuma Mahsus (bordo), hususi ve hizmet pasaportu sahibi olanlar 3 Şubat 2018’de imzalanan yeni kararnameye göre Özbekistan’a 30 günü aşmamak koşuluyla vizesiz seyahat edebilecekler. Türk vatadaşlarının Özbekistan’a 30 günü aşmayan seyahatlerinde vize uygulanmayacaktır.

Özbekistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vize uygulamasında değişikliğe gitmiştir. Bu değişikliğe göre vizeye tabi olan pasaport türlerine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Özbekistan vizesi için daha evrakla başvuru yapabilmektedir. Ekim 2017’den itibaren bu kişiler Özbekistan vizesi için davetiye, dilekçe, ulaşım ve konaklama bilgilerine ilişkin belgeler almadan başvuru yapabilecektir. Özbekistan’ın vize uyguladığı umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport türlerine ilişkin vize rejiminde herhangi bir değişme olmayıp bu pasaportlar için Özbekistan’a vize kalkmamıştır. Dolayısıyla Özbekistan’a vize kalktı mı sorusunun yanıtı hayır olup vize uygulamasına ilişkin değişiklik Özbekistan vize muafiyeti olarak değil vize kolaylığı şeklinde olmaktadır. Vize için halen evrak istenmekte olup kimi evraklarda olması gereken bilgiler vize türüne göre farklılık içermeye devam etmektedir.