Zimbabve Vizesi

Zimbabve Vizesi Nasıl Alınır?

Zimbabve Vize Şartları

Zimbabve’ye yolculuk edecek umumi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik, resmi ve hizmet Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Zimbabve ülkesinin Türkiye’de resmi bir temsilciliği bulunmamaktadır. Bu nedenle ülke vizeleri genellikle Afrika ülkelerinin Türkiye’de bulunan temsilciliklerinden yapılmaktadır.

Seyahat sahiplerinin, ülkeye girişte göstermeleri mecburi belgeleri yanlarında bulundurmaları önemlidir. Vize şekli tekli ya da çoklu giriş şeklinde olabilir. Vize türüne göre vize işlem süreleri de değişiklik gösterebilmektedir.

Vize işlemleri tekli vize için ortalama 5 iş günü sürebilirken çoklu vize için bu işlem 7 iş gününü bulabilir. Ticari vize süreleri ise daha uzundur.

Zimbabve ticari, turistik ve çalışma ya da oturum gibi durumlardan dolayı da vize istediği için bir takım belgeler istemektedir. Vize belgeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Pasaport (en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir)
 2. 2 adet biometrik fotoğraf
 3. Zimbabve vize başvuru formu (İngilizce)
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Pasaport fotokopisi
 6. Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunması
 7. Otel, uçak vs. rezervasyon belgeleri ve konfirmeleri ve geri dönüş bilgileri
 8. Bankada yeterli miktarda para
 9. Davetiye mektubu (iş ve aile nedeniyle gidecekler için)
 10. Zimbabve vizesi ücreti ödenti dekontu
 11. Şirket bilgileri (şirket çalışanları için, ticari gazete, imza sirküleri, faaliyet belgesi vs.)
 12. Nüfus kayıt örneği
 13. Ulaşacağı yerin adres bilgileri
 14. Daha önceki varsa Zimbabve vize belgeleri
 15. İş mektubu
 16. Vatandaşı olduğu ülke bilgisi
 17. 18 yaşın altındakiler için muvafakat name
 18. Öğrenciler için öğrenci belgesi
 19. Evli ise evlilik cüzdanı
 20. Uluslararası sağlık sigortası
 21. Vize vergileri ödendi dekontu

Not: Zimbabve vizesi başvuru yapacağınız konsolosluk türüne göre farklı zamanlarda sonuçlanabilir. Bu durumda yanınıza önceki belgelerinizin fotokopilerini bulundurmanızda yarar vardır. Zimbabve vizeleri vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle tek girişli turistik vizeler için geçerli işlem süresi 5 iş günüdür. Çoklu turistik vize işlemleri 7 iş günü sürebilmektedir. Zimbabve vizeleri tek girişli ya da çok girişli olarak verilebilir. Bu vize giriş türü için de süreler değişebilmektedir.

Zimbabve vize başvurusu yapmadan önce aşağıdaki önerileri yapmanızda fayda vardır:

Zimbabve vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Zimbabve vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Zimbabve yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Zimbabve Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.

Zimbabve Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Zimbabve Konsolosluğuna yaptığınız Zimbabve vizesi başvurusu sonucu Zimbabve seyahati için işleme alındıktan sonra genellikle 5 iş günü içerisinde Zimbabve vizeniz sonuçlanır. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Çoklu vizeler 7 iş günü içerisinde çıkar. Ekspres vizeler daha erken sonuçlanır. Bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Zimbabve vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık dâhilindedir. Böyle bir durumda başka bir ilde yaşıyor iseniz bazı sıkıntılarınız olması normaldir.

Zimbabve Vizesi Başvuru Formu

Zimbabve vizesi başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Bilgileri girerken büyük harfle doldurmak mecburidir.

Zimbabve vize başvuru formu Zimbabve Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir Zimbabve vizesi alınmasında gereklidir. Zimbabve vizesi başvuru formu Zimbabve Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi yadsınamaz. Ayrıca Zimbabve vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Zimbabve vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir. Zimbabve vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Zimbabve vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Soru kısmındaki sorular çoğunlukla Zimbabve seyahati, sağlıkla ilgili bilgiler, aşılar ve bunun gibi durumları öğrenmek amaçlı olduğundan bunları elinizden geldiğince doğru bir şekilde doldurmalısınız. Zimbabve vizesi başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olunmasında yarar görüyoruz. Yanlışlık yaptığınız zaman yeni bir form istemeli ve bu yeni formu özenle doldurup iletmelisiniz. Zimbabve vizesi başvuru formuna dair merak her şeyi sizin adınıza dilerseniz biz halledip sunalım.