Tacikistan Vizesi

Tacikistan Vizesi Nasıl Alınır?

Tacikistan’a kısa süreli seyahatler için vize başvuruları, Tacikistan Konsolosluğu ve konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla kabul edilmektedir.

T.C. diplomatik pasaport sahiplerinin Tacikistan’a seyahatlerinde Tacikistan’a giriş tarihinden itibaren 90 gün süre ile ikametlerinde vize almalarına gerek bulunmamaktadır. Hususi ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları Tacikistan’a seyahatlerinde 6 ay içerisinde 60 günü geçmemek şartıyla vizeden muaftırlar. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Tacikistan’a seyahatlerinden önce vize almaları gereklidir.

Tacikistan Vize Başvuru Formu

Tacikistan, 24 Ocak 2017 tarihinde elektronik vize (e-vize) uygulamasını başlattığını duyurmuştur. Tacikistan vizesi bir elektronik (e-vize) olduğu için internet üzerinden online başvuru yapılarak alınan bir vizedir. Türkiye’nin her yerinden online başvuru yapılarak alınan bir vizedir.

Tacikistan seyahatinden önce vize türüne karar verildikten sonra internet üzerinden online başvuru formu doldurularak Tacikistan vizesi kolay ve hızlı bir şekilde alınabilmektedir. Tacikistan online başvuru formunda belirtilen bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Renkli taranmış pasaport fotokopisi, vize için ödenen banka dekontunun net ve okunaklı olmasına dikkat edilmelidir. Online başvuru formundaki bilgilerin ve tercih edilen vize türüne göre gerekli olan evrakların tam ve doğru bir şekilde sistem üzerinden yüklenmesi gerekmektedir.

Tacikistan vize başvurularında beyan edilen bilgilerin seyahat için hazırlanan diğer evraklardaki bilgilerle aynı olmaması halinde vize başvurusu reddedilmektedir.

Tacikistan vizesi elektronik vize olduğundan pasaporta mühürlenen bir vize değildir. Tacikistan vizesi başvuru sahibine pasaporttan ayrı olarak verilen bir vize türüdür. Tacikistan vizesi sonuçlandıktan sonra başvuru sahibine e-posta veya kargo aracılığıyla gönderilmektedir.

Tacikistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Tacikistan vizesi için gerekli en önemli evrak Tacikistan’a seyahat sırasında kullanılacak pasaporttur. Pasaportun seyahat tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğinin olması gereklidir.

Tacikistan vizesi için gerekli evraklar, ziyaretin amacına göre değişiklik göstermektedir. Tacikistan’a turistik ziyarette bulunmak isteyen kişiler seyahat tarihlerini açık olarak belirtmelidir. Başvuru sahibi güncel ev ve iş adres bilgilerini de bildirmesi gereklidir. Aynı zamanda renkli taranmış pasaport fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, Tacikistan’a gidiş dönüş tarihleri belirtilmelidir. Bu ayrıntılar Tacikistan vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Tacikistan’a ticari amaçla seyahat etmek için davetiyenin temin edilmesi gereklidir.

Davetiyede şirket bilgileri, ziyaretin amacı, gidiş dönüş tarihleri belirtilmelidir. Türkiye’de oturum izni olan yabancıların oturum kartları ile başvuru yapmaları gereklidir. Tacikistan ticari vize başvuru sahipleri seyahat tarihlerini net olarak belirlemelidir. Ayrıca kişi güncel ev ve iş adresi bilgilerini de eklemelidir. Tacikistan aile ziyareti vizesi almak için Tacikistan’da ikamet eden akraba, arkadaş ya da bir tanıdıktan davetiye mektubunun alınması gereklidir. Davetiye olmadan vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Tacikistan Vizesi ve Tacikistan Büyükelçiliği

Türkiye’de Tacikistan dış temsilciliği olarak görev yapan Tacikistan Büyükelçiliği ve Tacikistan Konsolosluğu, Türkiye ve Tacikistan arasında ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri karşılıklı geliştirmek için çalışmalar yürütmektedir. Tacikistan Konsolosluğu Türkiye’de yaşayan Tacikistan vatandaşlarının, vatandaşlık işlemleri, belgeleri yasallaştırma, eğitim, doğum ölüm gibi durumlarda kendi ülke vatandaşlarına hizmet vermektedir.

Tacikistan Devleti’nin resmi temsilciliği Tacikistan Büyükelçiliği ile Tacikistan Konsolosluğu görevlerini gerçekleştirmektedir. Tacikistan Konsolosluğu, Tacikistan vize başvuru işlemlerini kabul etmek, değerlendirmek ve sonuçlandırmakla yetkili makamdır.
Şirketimiz aracılığıyla yapılan Tacikistan vize başvuru işlemlerinin değerlendirilmesi ve karar süreciyle tek yetkili resmi makam Tacikistan Büyükelçiliği ve Tacikistan Konsolosluğu’dur. Tacikistan Konsolosluğu başvuru dosyasının değerlendirilmesi sürecinde Tacikistan’a ziyaret amacının açık bir şekilde anlaşılmaması haline konsolosluk yetkilileri ek evrak veya görüşme talebinde bulunabilmektedir.

Tacikistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tacikistan vize başvuru işlemleri 1-5 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Tacikistan vize başvuruları Tacikistan Büyükelçiliği veya Tacikistan Konsolosluğu tarafından değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Şirketimizin Tacikistan vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma sürecinde bir yaptırımı bulunmamaktadır.

Tacikistan Konsolosluğu hafta sonları ve resmi tatillerde vize başvuru işlemlerini kabul etmemektedir. Vize başvurusunun tatil günlerine denk gelmesi durumunda vizenin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Başvurunun tatil günlerine denk gelmemesine özen gösteriniz. Tacikistan vize başvurularında bir problem yaşanmaması için seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuruda bulunulması tavsiye edilmektedir.

Önemli Notlar

  • Tacikistan Devleti 24 Ocak 2017 tarihinde elektronik vize (e-vize) uygulamasına geçtiğini duyurmuştur.
  • Tacikistan turistik vizesi bir elektronik (e-vize) olduğundan online başvuru yapılarak alınabilen bir vize türüdür.
  • Tacikistan turistik vizesi bir elektronik vize (e-vize) sonuçlandığı tarihten itibaren 45 gün geçerlidir.
  • Tacikistan turistik vizenin süresi uzatılmamaktadır.
  • Tacikistan ticari vize elektronik vize (e-vize) özelliği taşıdığından internet ortamında alınabilen bir vizedir.
  • Tacikistan ticari vize süresinin uzatılma işlemleri Duşanbe’deki Ana Konsolosluk Dairesi’nden yapılmaktadır.
  • Tacikistan ticari vize işlemleri için Tacikistan’da ticari ziyaret yapılacak firmadan davetiye gönderilmesi gereklidir.