Lesotho Vizesi

Lesotho Vizesi

Lesotho Konsolosluğu tarafından belirtilen Lesotho vize evrak listesine ve Lesotho vizesi hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Lesotho Vize Politikası

Lesotho vize politikası olarak umuma mahsus, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamaktadır. Lesotho’nun uyguladığı vize politikasına göre ister bordo pasaport, ister yeşil pasaport, ister başka bir pasaport olsun pasaport türü fark etmeksizin vize almanız gerekmektedir. Lesotho vizesi için pasaportun belirli bir geçerlilik süresine sahip olması gerekip bu geçerlilik süresi verilen Lesotho vize türlerine göre değişmektedir. Lesotho vize politikası olarak kapı vizesi uygulamasını gerçekleştirmemektedir.  Bundan dolayı Lesotho’ya giriş yapabilmeniz için Lesotho’ya gitmeden önce Lesotho’nun dış temsilciliklerinden vize almalısınız. Lesotho’nun Türkiye’de dış temsilciliği bulunmamaktadır. Bu sebeple Türk vatandaşlarının Lesotho vizesi alabilmeleri için Lesotho’nun Türkiye dışında olan konsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Lesotho Vizesi Nereden Alınır?

Lesotho’ya seyahat edebilmeniz için seyahat öncesinde pasaportunuzda Lesotho vizesinin olması gerekmektedir. Lesotho’nun sınır kapısında vize alınması seçeneği olmamaktadır. Bu sebeple Lesotho Vizesinin alınır olması için Lesotho’nun dış temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmalısınız. Lesotho’nun Türkiye’de büyükelçiliği veya konsolosluğu bulunmamaktadır. Bu sebeple Lesotho vizesi için Lesotho’nun Türkiye dışında bir ülkede bulunan konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Lesotho’nun Türkiye dışındaki konsolosluğuna Lesotho vizesi için şahsen başvuruda bulunmaya yönelmeniz durumunda, Türkiye’den ayrılıp Lesotho seyahati öncesinde başka bir ülkeye daha gitmeniz gerekecektir. Ayrıca, vize başvurusu için gideceğiniz Lesotho Konsolosluğunun bulunduğu ülke de Türkiye’ye vize uygulayabilmekte olup  bu durumda Lesotho Konsolosluğu’nun bulunduğu ülke için de ayrı bir vize almanız gerekecektir. Doğrudan vize başvurusu durumunda gerçekleştirmeniz gereken yolculuk ve olası ekstra vize alımı nedeniyle fazladan yorulabilmektesiniz. Bununla birlikte vize için başvurmak istediğiniz ülkedeki Lesotho Konsolosluğuna gelmeniz durumunda bu konsolosluğun Türk vatandaşlarının vize başvurularını kabul etmemesiyle de karşılaşabilirsiniz. Bu durumda vize başvurusunda bulunmak için daha önce yapmış olduğunuz bütün uğraşlarınız boşuna olur.

Lesotho Vize Başvurusu

Lesotho vizesini alabilmek için Lesotho’nun dış temsilciliğine başvurulması gerekmektedir. Lesotho’nun Türkiye’de dış temsilciliği olmayıp Lesotho Vize başvurusu ancak Lesotho’nun Türkiye dışındaki temsilciliğine yapılabilmektedir. Lesotho Vize Başvurusu için Türkiye’den ayrılıp Lesotho’nun Türk vatandaşları için vize işlemlerini gerçekleştirmekte olan konsolosluğunun bulunduğu ülkeye doğrudan gidebilirsiniz.

Lesotho vize başvurusunun gerçekleşebilmesi için Lesotho vizesi için gerekli olan evrakların yetkili Lesotho makamlarına ulaştırılması ve vize başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Lesotho makamları vize için gerekli olan evrakların eksiksiz ve doğru olarak verilmesine önem vermekte olup eksik ya da hatalı evraklar Lesotho vize işlemlerinin uzaması veya ret olarak sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca doğrudan başvuru durumunda olası bilgi eksikliğinizden dolayı konsolosluk size başvuru sırası veya sonrasında bildiğinizden daha fazla sayıda evrak getirmeniz gerektiğini söyleyebilir. Böyle bir durumda vize başvurunuz kabul edilmeyebilir veya başvuru sonrasında vize işlemleriniz uzayabilir, gereken evrakları getirmenize kadar süreç durdurulabilir veya vize işlemleriniz ret olarak sonuçlanabilir. Bununla birlikte Lesotho makamlarının vize işlemleri sırasında ek evrak isteme ihtimali de olup eksik evraklarla yapılan başvurularda bu ihtimal artmaktadır.

Lesotho Vizesi Aşı

Lesotho ülke koşulları ve ülkenin bulunduğu coğrafyanın koşulları nedeniyle aşı konusuna önem verip bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat öncesi gerekli olan aşıyı yapmış olmalarını istemektedir. Bu sebeple vize vermekle yetkili olan resmi Lesotho kurumları Lesotho vize başvurunuza ilişkin vereceği kararda istenen aşıyı yaptırmış olup olmadığınızı göz önünde bulundurmaktadır. Lesotho makamları sarı humma hastalığı konusunda hassas olup Lesotho vizesi alabilmeniz için sarı humma aşısı yapmış olmalı ve sarı humma aşısını yaptırdığınıza ilişkin belgeniz olmalıdır. Bu sebeple sarı humma aşı kartı Lesotho vizesi için gerekli olan evrakların arasında yer almaktadır. Sarı humma aşısının etkili hale gelme süresi 10 gün olup Lesotho’ya seyahat edebilmek içim aşınızı zamanında yaptırmanız önemli olmaktadır. Lesotho’da sarı humma hastalığına ilişkin sağlık imkanları ise kısıtlıdır. Bu sebepten ötürü sarı humma aşısı sizin Lesotho’dayken sarı hummayla ve bu hastalıktan ötürü oluşacak başka sıkıntılarla karşılaşmayıp sağlıklı ve iyi bir şekilde seyahat gerçekleştirebilmeniz için gereklidir. Dolayısıyla sarı humma aşısı vize alabilmeniz için gerekli olmakla birlikte sağlığınız için de gerekli olmaktadır.