Kuveyt Vizesi

Kuveyt Vize İşlemleri, Kuveyt vize İstiyor Mu, Kuveyt Vizesi

Değerli Ziyaretçimiz, güncel bilgilendirmeleri içeren sayfamıza hoş geldiniz.

Kuveyt Hakkında

En son açıklanan verilere göre 4,5 milyon nüfusa sahip olan Kuveyt’in başkenti, yine aynı adı taşıyan Kuveyt şehridir. Parlamenter Monarşi ile yönetilen ülkenin para birimi ise Kuveyt Dinar’ıdır.

Kuveyt Dinarı dünyanın en pahalı para birimi olma özelliğini taşır. Kuveyt Dinar’ının bu denli kıymetli olmasının ana nedeni, Petro-Dolar anlaşmasına dahil olmayı kabul etmeyerek, kendi para birimi ile petrol satışı gerçekleştirmesi. Ülke gelirinin %80’lik kısmını oluşturan petrol satışları, sürekli ve tekrarlanan şekilde Kuveyt Dinar’ına ihtiyaç doğurmakta ve paranın değerlenmesini sağlamaktadır.

Ülke para biriminin yüksek değerli oluşu, tüm dünya iş insanlarını ticari gerekçelerle Kuveyt’e çekmekte. Bu kapsamda ticaret yapmak isteyen Türk İş İnsanları ve temsilcilerinin sıklıkla seyahat ettikleri Kuveyt, çok sayıda iş fırsatına da ev sahipliği yapıyor. Bu aşmada akıllara gelen ilk soru, Kuveyt için vize gerekip, gerekmediği.

Türk Vatandaşlarına Kuveyt Vizesi Gerekli midir?

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Kuveyt’e giriş yapabilmek için vize almaları gerekir. Yeşil, Gri ya da Siyah pasaport sahipleri ise vize almaları gerekmeden, 90 güne kadar Kuveyt’te kalabilirler.

Borda pasaport sahibiyseniz ve Kuveyt’e gitmeyi planlıyorsanız, gerekçeniz ister Turistik isterse Ticari olsun, vize almak zorundasınız. Bu vizeyi almanın iki yolu mevcut. Birincisi, Kuveyt Uluslararası Havalimanında geçerli olan Kapıda Vize yöntemi ile edinmek. Ülkeye uçuş gerçekleştirdikten sonra sınırda vize talep edilen bu yöntem pratik gibi görünse de aslına çok sayıda riski barındırmakta.

İlk olarak, havaalanında fazladan vakit harcamanıza sebebiyet verir. Hemen hemen tüm araştırmalarda, Dünya’nın en kötü havalimanları arasında gösterilen Kuveyt Uluslararası Havalimanında bu durum can sıkıcı olabilir. Diğer bir risk ise çeşitli sebeplerden vize edinememe durumudur. Sistemsel sorunlar ya da diğer gerekçeler buna neden olabilir. Bu durumda ülkeye geri gönderim söz konusu olmakta. Uçak biletlerinin mevcut ücretlerinin yüksek oluşu bu riskleri dikkate alma gerekliğini ortaya koymakta. İkinci opsiyon ile seyahat öncesine Kuveyt Elektronik Vizesi almak.

 

Kuveyt E-Vizesi Nedir?

Kuveyt Elektronik vizesi, klasik vizenin özelliklerini taşıyan fakat pasaporta yapıştırılmayan bir vizedir. PDF dokümanı halinde oluşan Kuveyt Elektronik Vizesinin alınmış bir çıktısı ile pasaport, sınır görevlilerine gösterilecek ülkeye giriş yapılır. Klasik vizeye nazaran elektronik vizelere daha hızlı ve daha az evrak ile alınabilir. Kuveyt Elektronik Vizesi için de benzer durum söz konusudur. Tek bir belge ile alınan elektronik vizeyi hızla edinebilirsiniz. Vize başvuruları Kuveyt’in Türkiye’deki temsilcilikleri olan Kuveyt Ankara Büyükelçiliği ya da Kuveyt İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değil, doğrudan Kuveyt’te bulunan Göçmenlik Ofisi tarafından değerlendirilir.

Kuveyt Elektronik Vizesi ile 30 Gün içinde Ülkeye girebilir, giriş yaptıktan sonra 90 gün kalabilirsiniz. Vize çıkış süresi genellikle 1 iş günüdür.

Kimler Kuveyt Elektronik Vizesi Alabilir?

Şuanda 51 ülke vatandaşı Kuveyt vizesini online olarak alabilirler. Bu ülkeler şu şekildedir:

Almanya Hırvatistan Macaristan
Andora Hollanda Malezya
Avustralya İrlanda Malta
Avusturya İspanya Monako
Belçika İsveç Norveç
Bhutan İsviçre Polonya
Birleşik Krallık İtalya Portekiz
Brunei İzlanda Romanya
Bulgaristan Japonya San Marino
Çek Cumhuriyeti Kanada Sırbistan
Çin Kıbrıs Singapur
Danimarka Komboçya Slovakya
Estonya Laos Slovenya
Finlandiya Letonya Türkiye
Fransa Lihtenştayn Ukrayna
Güney Kore Litvanya Yeni Zellanda
Gürcistan Lüksemburg Yunanistan