Kiribati Vizesi

Kiribati Vizesi

Kiribati Vizesi adına ihtiyacınız olabilecek her şeyi sizler için derledik ve düzenleyip burada bir arada sunduk.

Kiribati Vize Şartları

Kiribati’ye yolculuk edecek umumi, resmi ve hizmet pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport sahipleri ise Kiribati’ye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Türkiye’de resmi bir temsilciği bulunmayan Kiribati’ye yapılacak vize başvuruları İngiltere Konsolosluğu üzerinden yapılabilir.

Schengen ülkeleri, ABD, Kanada ya da Avustralya pasaportları olan ülkelere vize muafiyeti vardır. Schengen ülkelerine 90 güne kadar ve ABD, Kanada ve Avustralya ülkelerine de 30 güne kadar vize muafiyeti tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize mecburiyeti şartı aramaktadır. İlk vizeler alındığında genellikle 60 güne kadar bir kalış izni verilir. Söz konusu vize muafiyeti olan ülkelerden birine ait ayrı bir pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye vizesiz de girebilir. Bu durumda vizesiz ülke uygulamasından yararlanabilirler.

Kiribati ticari, turistik ve çalışma ya da oturum gibi durumlardan dolayı da vize istediği için bir takım belgeler istemektedir. Vize belgeleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Pasaport (en az 5 ay geçerli olması gerekmektedir)
 2. 2 adet biometrik fotoğraf
 3. Kiribati vize başvuru formu
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Otel, uçak vs. rezervasyon belgeleri ve konfirmeleri
 6. Bankada yeterli miktarda para
 7. Davetiye mektubu (iş ve aile nedeniyle gidecekler için)
 8. Kiribati vizesi ücreti ödenti dekontu
 9. Şirket bilgileri (şirket çalışanları için, ticari gazete, imza sirküleri, faaliyet belgesi vs.)
 10. 18 yaşın altındakiler için izin belgesi
 11. Öğrenciler için öğrenci belgesi
 12. Evli ise evlilik cüzdanı
 13. Uluslararası sağlık sigortası

Not: Geri dönüş bileti olmayan başvuru sahiplerinin başvurusu reddedilir. Bu nedenle geri dönüş belgelerinizi mutlaka almalısınız. Kiribati vizesi için Konsolosluk ek görüşme için görüşme talep edebilir. Bu durumda yanınıza önceki belgelerinizin fotokopilerini bulundurmanızda yarar vardır. Kiribati vizeleri vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak İngiltere Konsolosluğundan yapılan başvurularda 3 haftaya kadar uzayabilmektedir. Almanya üzerinden yapılan başvurular daha erken sonuçlanmaktadır.

Kiribati vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Kiribati vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Kiribati yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Kiribati Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.

Kiribati Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kiribati Konsolosluğuna yaptığınız Kiribati vizesi başvurusu sonucu Kiribati seyahati için işleme alındıktan sonra genellikle 3 hafta içerisinde Kiribati vizeniz sonuçlanır. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Kiribati vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık dâhilindedir. Böyle bir durumda başka bir ilde yaşıyor iseniz bazı sıkıntılarınız olması normaldir.

Kiribati Vizesi Başvuru Formu

Kiribati vizesi başvuru formu İngilizce olarak bulunabilir. Bilgileri girerken büyük harfle doldurmak mecburidir.

Kiribati vize başvuru formu Kiribati Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir Kiribati vizesi alınmasında gereklidir. Kiribati vizesi başvuru formu Kiribati Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi yadsınamaz. Ayrıca Kiribati vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Kiribati vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir. Kiribati vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Kiribati vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Soru kısmındaki sorular çoğunlukla Kiribati seyahati, sağlıkla ilgili bilgiler, aşılar ve bunun gibi durumları öğrenmek amaçlı olduğundan bunları elinizden geldiğince doğru bir şekilde doldurmalısınız. Kiribati vizesi başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olunmasında yarar görüyoruz. Yanlışlık yaptığınız zaman yeni bir form istemeli ve bu yeni formu özenle doldurup iletmelisiniz. Kiribati vizesi başvuru formuna dair merak her şeyi sizin adınıza dilerseniz biz halledip sunalım.