Hollanda Vizesi

Hollanda Vizesi

Hollanda 90 günü aşmayan seyahatlerinizde Hollanda Konsolosluğu’nun görevlendirmiş olduğu kuruma vize başvurusu için evraklarınızı teslim ederken Hollanda seyahat amacı hakkında bir dilekçe yazmanız gereklidir. Hollanda vize talep dilekçesinde verdiğiniz bilgilere göre seyahat amacınız ve başvuru yaptığınız vize türünü de belirlemiş olursunuz. Hollanda vize türleri ise şu şekildedir: Turistik vize, Ticari vize, Hollanda Schengen vizesi, Aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Şoför vizesi, Transit vize, Denizci vizesi, Kültürel -Sanat-Spor-Konferans ve Araştırma Faaliyetleri vizesi, Hollanda Antilleri vizesi.

Hollanda’ya vize başvurusunda 90 gün kuralı vardır. Hollanda, Schengen’e üye bir ülke olduğundan seyahat süresince Umumi (Bordo) pasaportunuzda Schengen vizesinin hazır bulundurulması zorunludur. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak şartıyla Hollanda’ya vize olmadan seyahat edebilmektedirler.

Hollanda vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve vize alım sürecinizde profesyonel destek almak için hemen uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda Vizesi Şirketimiz Aracılığı ile Nasıl Alınır?

 • Hollanda vizesi şirketimiz aracılığıyla nasıl alınır hakkında izlemeniz gereken 6 adım bulunmaktadır. Bu adımları izleyerek kurumumuzdan alacak olduğunuz profesyonel destek ile vize alım süreciniz sıkıntısız işleyebilmektedir.
 • İlk olarak çağrı merkezimizden ülke uzmanlarımıza ulaşmanız ve mevcut statünüz ile durumunuz hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Kendiniz hakkında bilgi verirken, bulunduğunuz durumu detaylıca bilgilendirdiğiniz takdirde, müşteri temsilcilerimiz size çok daha iyi yardımcı olabileceklerdir.
 • İkinci olarak, ülke uzmanlarımızla görüşmeniz sonrasında mailinize yönlendirilen evrak listesini hiçbir eksik olmadan, tamamen güncel ve yanlış bilgi içermeyecek şekilde bir araya getirmeniz gerekmektedir. Hatalı belgelerle yapılan başvuru vize almanızı olumsuz etkileyecektir.
 • Hollanda için vize alırken izlemeniz gereken diğer adım ise ülke uzmanlarımız tarafından yollanan evrak listesindeki belgeleri hazırladıktan sonra size en yakın şubemize iletmenizdir. Hazırladığınız evrakları şubemize elden teslim edebildiğiniz gibi, yine size en yakın şubemize kargo yoluyla da gönderebilirsiniz. Kargo ve kurye masrafları ise kurumumuza ait değildir.
 • Evraklarınızın teslimi sonrası adımda ise, ülke uzmanlarımız tarafımıza yolladığınız evrakları kontrol eder ve başvuru için hazır hale getirir. Yanlış veya eksik belge olması durumunda bilgilendirilip, sizden konsolosluk randevusu saat ve günü için onay alınacaktır.
 • Diğer bir adım olarak Hollanda için vize alırken, 2015 ya da 2016 yılından önce herhangi bir parmak izi vermediyseniz, yeni Schengen kurallar gereği ülke uzmanlarımız parmak izi beyanı için parmak izi merkezine çağıracaktır.
 • Dikkat! Pasaportunda  Schengen vizesinde ‘’VİS’’ ibaresi bulunan başvuru sahiplerinin istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.
 • Tüm işlem süreniz vize uzmanlarımız tarafından kontrol edilip, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportunuzun teslimatı yapılacaktır. Pasaportunuzu istediğiniz şekilde; ya kargo yoluyla ya da şubemizden bizzat alabilirsiniz.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Hollanda vizesi başvurusu için eksiksiz ibraz edilmesi gereken evraklar şöyle:

 • Pasaport: Hollanda Konsolosluğu’na vize başvurusu esnasında pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Bununla birlikte pasaportunuzun içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunması ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olması koşulu aranıyor.
 • Vize Başvuru Formu: Hollanda vize başvurusu esnasında başvuru sahibinden istenen Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasıdır. Söz konusu form el yazısı veya bilgisayar çıktısı olarak başvuru sahibi tarafından doldurulabiliyor. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formunda ebeveynlerinin imzasının bulunması gerekiyor.
 • Fotoğraf: Başvuru formunuza yapıştırılmak üzere bir adet biometrik fotoğrafı hazırda bulundurmanız gerekiyor. İbraz edilen fotoğrafların standartlara uygun (yüz görünür), 6 aydan daha eski olmaması, arka fon beyaz (35×45 ebat) olması gerekiyor.
 • Acente/Firma Yetkilendirme Yazısı: Hollanda Konsolosluğu’na sizin adınıza başvuru yapacak kişinin imzasının ve bilgilerinin olduğu bir form ibraz edilmesi gerekiyor. Başvuru şahsen yapılıyorsa bu belgenin ibrazı zorunlu değil.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat süresini içeren, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası yapılması gerekiyor.
 • Uçak Bileti: Gidiş dönüş uçak rezervasyonunu gösteren bir çıktının da dosyaya eklenmesi gerekiyor. Uçak biletini satın alma koşulu gözetilmiyor.
 • Otel Rezervasyonu: Hollanda’ya seyahatiniz süresince kalacağınız otelin rezervasyon bilgisini içeren bir çıktı da dosyada yer almalı. Otel rezervasyonundaki tarihler ile dilekçenizde ibraz etmiş olduğunuz tarihin birbiriyle uyumlu olması gerekiyor.
 • Banka Hesap Bilgisi: Banka hesap dökümü, tapular, ruhsatlar, kira kontratları, araba ruhsatı.
 • Pasaport fotokopileri: Adınıza düzenlenmiş pasaportların işlenmiş tüm sayfalarının fotokopilerinin ibraz edilmesi önemli.
 • Maaş Bordroları: Hollanda Konsolosluğu’na ibraz edilmiş olan maaş bordrolarınız son 3 ayı kapsamalı.
 • Çalışan ise: İşvereninizden görevinizin de belirtilmiş olduğu SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü alınması gerekiyor.
 • İş yeri sahibi ise: Vergi levhası, ticaret gazetesi kaydı, ilgili meslek odası sicil kaydı dosyaya eklenmeli.
 • Kamu personeli ise: Görev yapılan kamu kurumundan bir yazıyı da dosyaya eklemek gerekiyor.
 • Çiftçi ise : Ziraat odası sicil kaydı, ekili tarım alanınızın veya toprağınızın bulunduğuna dair belgenin ibrazı zorunlu.
 • Başvuru sahibi emekli ise: Emeklilik belgesi veya emeklinin banka cüzdanı.
 • Öğrenci ise: Eğitiminin devam ettiği okulundan öğrenci olduğunu gösterir evrak.
 • Çalışmıyor iseniz: Hollanda’ya seyahatiniz esnasında masraflarınızı karşılayacak olan kişinin evraklarını da dosyaya eklemeniz gerekecek. Bu kişi seyahatinizin sponsoru olarak değerlendiriliyor.

 

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda, Avrupa Birliği üye devlerinden biri olduğundan, T.C. vatandaşları ilk başvurularında Hollanda’da 6 ay içinde 90 gün kalmalarına olanak veren Hollanda Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Türkiye’de Umuma Mahsus Pasaport sahiplerine Hollanda Schengen vizesi için ilk başvurularında istisnai durumlar dışında tanınan süre bu olmakla birlikte, daha sonraki Schengen vize başvuruları daha uzun süreler için vize alınabilmektedir.

Hollanda vize başvurusu, Hollanda’nın dış temsilcilikleri olan Hollanda Konsolosluğunun ve Büyükelçiliğinin akredite ettiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Hollanda Konsolosluğu ve Büyükelçiliği kısa süreli yani C tipi vize başvurularında doğrudan kendilerine ve şahsen yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Hollanda vize randevusu ve parmak izi verme işlemi (VIS için biometrik kaydı) vize başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Ancak Hollanda vizesinin sonucunda karar beyan eden tek yetkili kurum Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda Konsolosluğudur.

Hollanda Schengen vizesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle mesleki durum veya sosyal durumlarına uygun vize evraklarıyla başvuruda bulunabilirler. Seyahat amacının belirlenmesi Hollanda vize başvurusunun ilk aşamalarından itibaren büyük önem arz eder. Kısa süreli Hollanda vize başvurularında seyahat amacınız başvuruda bulunacağınız vize türüyle yakında alakalıdır. Örneğin aile ziyareti için başvuruda bulunacaksanız Hollanda’da ziyarette bulunacağınız yakınınız tarafından gönderilen davetiyenin başvuru evrakları arasında olması şarttır. Benzer şekilde ticari bir amaçla ancak bir fuar ya da konferans daveti üzerine seyahat etmeniz icap ediyorsa, davet eden kuruluştan bir davetiye yazısı almanız gerekmektedir.

Hollanda vizesi almak için turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, konferans fuar vizesi kategorilerindeki işlemlerinizi şirketimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ticari, turistik, kültürel etkinlik, aile, akraba ve arkadaş ziyareti ve eğitim & öğrenim amaçlı vizeleri için gerekli güncel evrakları şirketimizden talep edebilirsiniz.

Hollanda vize başvurularında Türkiye’de bölge ayrımı yapılmamaktadır.

Hollanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hollanda vize başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı aslında üç konuyu da beraberinde getirmektedir. Öncelikle Hollanda’ya seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat gerçekleştirecekleri zaman dilimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hollanda’ya vize başvurusu ne zaman yapılır diye soracak olursanız, minimum 4 hafta öncesinden başvuru yapmak yeterli ve uygun olacaktır. Konsolosluğun yoğun olmasına bir önlem olarak 4 hafta önceden başvurmanız gereklidir ve bu sayede vize işlemleriniz sekteye uğramadan ve zaman kaybı yaşamadan gerçekleşecektir. Ancak diğer bir taraftan konsolosluğun ek evrak talebi işlem sürenizi uzatabilmektedir. Başvuru, bu bilgiler göz önüne alınarak yapılmalıdır.

İkinci önemli husus da Hollanda vize başvurunuzu nereden yapacağınızdır. Hollanda vizesi başvurusu nereden yapılır sorunuzun yanıtı olarak Hollanda büyükelçiliği/konsolosluğu vize başvurusunu İstanbul’da bulunan Hollanda Başkonsolosluğu ve Ankara’da bulunan Hollanda Büyükelçiliği’nden kabul etmektedir. Hollanda Konsolosluğu Ankara Vize Bölümünün çalışma saatleri günden güne değişiklik göstermektedir. Pazartesi-Perşembe 08:45-12:30 arası olan çalışma saati, Cuma günleri için 08.30-13.00 saatleri arasında randevu ile hizmet vermektedir. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Vize Bölümü başvuruları Pazartesi Cuma için 08.30 – 11.30 saatleri arasında kabul edilmektedir.

En kolay Hollanda vizesi hususunda Hollanda’ya seyahatiniz için vize başvurunuzu bireysel olarak yapamayacağınızı düşünüyorsanız en iyi seçenek bir danışmanlık hizmeti veren aracı kurumdan destek almanızdır.

Evraklarınızın güncel olması ve doğruluğu ile alakalı bilgilendirme e-mail ya da telefon ile tarafınıza yapılacaktır. Hollanda vize başvurusu nasıl yapılır sorunuza daha detaylı bir açıklama isterseniz Çağrı Merkezi’ndeki arkadaşlarımızla görüşebilirsiniz.

Hollanda Vize Başvurusu Adımları

Hollanda vize başvurusunu şirketimiz aracılığıyla yapmak için takip edeceğiniz adımlar aşağıda yer almaktadır:

 • Hollanda vizesi konusunda uzman temsilcilerimize ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimizin sorularına verdiğiniz yanıtlara göre gerekli evrakların bilgisinin bulunduğu e-mail, mail adresinize gönderilecektir.
 • Hollanda vizesine dair bilgi mailinde bulunan gerekli evrakları hazırlayınız.
 • Hollanda vizesi için hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ya da elden şirket yetkililerine teslim edebilirsiniz. Hollanda Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak size yönlendirilmiş olan bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek bize ulaştırabilirsiniz. Evraklarınızı elden teslim yoluyla değil de kargo ile  de gönderebilirsiniz. Bu seçeneği kullanacaksanız kargonuzun takip numarasını bir yere not etmenizi öneriyoruz.
 • Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında iletişim Hollanda Vize Departmanımız, vize başvuru dosyanızı inceledikten sonra size bir bilgi maili gönderilecektir. Eksik veya hatalı evraklarınızın bilgisini bu mail aracılığıyla sizinle paylaşıyor olacağız. Mailde size süreç hakkında da bilgi verilecektir.
 • Biometrik bilgi beyanı Hollanda Vize Departmanı 25 Eylül 2014 tarihinden sonra herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini, biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Söz konusu tarihten sonra Schengen vizesi almış olanların parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacağından parmak izi için başvuru merkezine gitmeleri gerekmiyor.
 • Pasaport teslimi: Hollanda Konsolosluğu Vize Departmanı, biometrik bilgilerin beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan başvuru sahiplerinin işlem sürecini tamamladıktan sonra 3-4 iş günü içinde pasaportun teslimini gerçekleştiriyor. Resmi tatil günlerinde bu süre değişebiliyor.

Pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin isteği üzerine kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.

Hollanda Vize Başvurusu Dilekçesi

Hollanda ziyareti için Schengen vizesi başvurusunda hazırlamanız gereken evraklar arasında bulunan dilekçeyi İngilizce yazmanız gerekiyor. Dilekçenizde Hollanda’ya gerçekleştireceğiniz seyahatin hangi tarihler arasında olacağı, ne amaçla gidildiği ve seyahat  masraflarını kimin karşılayacağı bilgisinin olması gerekiyor. Dilekçenizde detaylı bilgilendirme yapmanız ve dilekçeyi destekleyen evrakları ibraz etmeniz önem taşıyor.

Hollanda Başvuru Formu

Hollanda vize başvurusu form işlemleri sırasında gereken evrakların doğru ve eksiksiz olması, doldurulan dilekçe ve form bilgilerinin yanıltıcı olmaması Hollanda vize başvurunuz sırasında Konsolosluk yetkilileri tarafından çok fazla önem verilen ve dikkat edilen konuların başında gelmektedir. Hollanda başvuru formu vize başvurunuz esnasında kurumumuzdan yardım almanız halinde, ülke uzmanlarımız tarafından doldurulacaktır.

Hollanda vize başvurusu gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak, bilgi sahibi olması gereken konular içinde başvuru sahibinin kişisel bilgilerinin yer aldığı dilekçe ve form içeriklerini eksiksiz, tam ve doğru bilgilerinin bulunması gerektiğidir. Hollanda vize işlemleri esnasında tarafınızdan talep edilen evrak ve belgelerde yer almış olan form talepleri, seyahati gerçekleştirmek isteyen kişinin ülkeye neden ve ne şartlarla gitmek istediğini öğrenmeye yönelik taleplerdir.

Hollanda vize başvurusu yaparken, form ve dilekçe örnekleri için yapmanız gerekenlerin başında ülkeye yapılacak bireysel ziyaret sebebinin net bir şekilde ve eksiksiz olarak belirtilmesi gerekmektedir. Ziyaret sebebi net olarak bilinemeyen vize başvurularının sonuçları konsolosluk çalışanları tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı vize başvurusu esnasında form ve dilekçe örnekleri üzerinde dikkatle durulması gerekmektedir.
Form ve dilekçe yazıları eksiksiz tamamlanmış bir vize başvurusunda net ifadeler barındırdığında vize işlemleri esnasında herhangi bir sorunla karşılaşmadan vize sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Hollanda Vize Türleri

Hollanda Schengen’e üye ülkeler arasında. Dolayısıyla Hollanda’ya kısa süreli yani 90 günden az olarak seyahatte bulunacak kişilerin, Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapmalıdır.  Hollanda Schengen Vizesi sahibi kişiler, seyahatlerini Hollanda’dan başlatmak koşuluyla diğer Schengen ülkelerine de Hollanda Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.  Hollanda vize türleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hollanda vize başvurusunda bulunmak için öncelikli olarak seyahat amacı iyi belirlenmelidir. Başvuru yapacağınız başvuru türü vize alımınızın olumlu sonuçlanması adına büyük bir önem taşımaktadır. Vize türüne göre değişen evraklar ve durumlardan dolayı İtalya’ya seyahat etme amacınıza kesin olarak karar vermelisiniz. Hollanda vize çeşitleri hakkında detaylı bilgi edinmek için bu yazıyı okuyabilir, dilerseniz temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Hollanda vize çeşitleri için 10 kategori bulunmaktadır. Bunlar; turistik, aile-arkadaş ziyareti vizesi, ticari, transit, şoför, denizci, geri dönüş, erken emeklilik, Hollanda Antilleri ile kültürel-sanat-spor konferans ve araştırma faaliyetleridir. Eğer Hollanda’ya herhangi bir işi gerçekleştirmek için gidiyorsanız ticari, şoförseniz ve herhangi bir uluslararası taşımacılık yapacaksanız şoför vizesine, Hollanda’da yaşayan bir akrabanızı görmek için de Aile-arkadaş ziyareti vizesine başvurmanız gerekmektedir. Her bir kategori için ayrı ayrı durumlar söz konusudur. Bu hususta türler arası evraklarda farklılıklar, gelir beyanınızda değişiklikler olabilmektedir. Yani; her vize türü için sahip olduğunuz statü size farklı yükümlülükler getirmektedir. Bu yüzden vize türünüze karar verirken Hollanda’ya seyahat amacınızı net olarak belirlemelisiniz.

Alanında uzman temsilcilerimizle vize başvurunuzu gerçekleştirebilir, vize alım sürecinizi sıkıntısız yürütebilirsiniz. Gerekli evrak listesini temsilcilerimizden öğrendikten sonra dosyalarınızı bir araya getirerek temsilcilerimize teslim edebilirsiniz. Dosya tesliminizin ardından işlemleriniz onayınız doğrultusunda başlatılacak ve konsolosluk randevusu alınacaktır. Ülke uzmanlarımız tüm vize sürecinizde yanınızda olacaktır. Hollanda vize türleri yazımızı okuduktan ve seyahat amacınızı belirledikten sonra bizi arayabilirsiniz.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda seyahatiniz için Schengen vizesi başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Söz konusu başvuru için hazırlamanız gereken evrakların tesliminden sonraki 4-5 iş günü içinde pasaportunuzu teslim alabiliyorsunuz. Bu süreç eksik veya yanlış evrak söz konusu olduğunda konsolosluğun inisiyatifi ile uzayabiliyor. Evraklarınızın doğru şekilde teslimi ve takibi şirketimiz çalışanlarınca yapılabiliyor. Randevunuzun alınması ve süreçlerin takibinin ardından pasaportunuz ile birlikte evraklarınız da konsolosluğun yetkilendirdiği aracı kuruma teslim ediliyor. Vizenizin hazır olması durumunda pasaportunuz kurumdan alınıp isteğiniz doğrultusunda kurye ile veya elden teslim ediliyor.

Hollanda Vizesi Randevusu

Hollanda vizesi randevu tarihini alma şirketimizin görevleri arasındadır. Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz şekilde teslim ettikten sonra vize randevu tarihiniz temsilcilerimiz tarafından size bildirilmektedir. Hollanda vize randevu günü şahsen vize başvuru merkezine gelerek biometrik verinizi sunmanız gerekmektedir. Biometrik işleminin amacı parmak izi bilginizin Schengen vize veri tabanına kaydedilmesi Schengen vize yönetmeliğinin kurallarından biridir. daha önceden Schengen vizesi almamış olan başvuru sahiplerinin parmak izi verme işlemini mutlaka yapması gerekmektedir. 25 Eylül 2014 tarihinde alınan bir kararla Schengen vize işlemlerinde, vize başvuru sahiplerinin parmak izlerini biometrik veri olarak sunmaları zorunlu hale getirilmiştir. Ancak Schengen ülkeleri arasında yapılan ikili anlaşmalara göre de biometrik veri sunumu farklılık gösterebilir. Biometrik verisi genellikle 59 ay süreyle geçerli olmakla birlikte Schengen ülkeleri arasında eğer ikili bir anlaşma var ise, bir Schengen ülkesinin parmak izi verisi diğeri için geçerli olmayabilir ve bu durumda yeniden başvuracağınız ülkenin aracı firması üzerinden biometrik veriyi sunmanız gerekebilir. Hollanda vize başvurusu sürecinde 12 yaş altındaki çocuklar parmak izi beyan işleminden muaf tutulmaktadırlar. İstisnai durumlarla ilgili olarak, Hollanda vize başvurunuzdan önce şirket temsilcilerimizden ayrıntılı bilgi ve danışmanlık yardımı alabilirsiniz.

Hollanda Vizesi Başvurusu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yukarıda belirtilen evrak listesi, vize başvurunuzu şirketimiz aracılığıyla gerçekleştirilebilmesi için konsolosluk tarafından talep edilen evrakların bilgisini içerir. Başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk vize bölümünce yeni evraklar talep edilebilir.
 • Seyahatinizi ispat eden diğer belgeler temsilcimiz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.
 • Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları temsilcilerimiz aracılığıyla uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi konusunda sizi bilgilendiriyor olacağız.
 • Temsilcilerimiz Hollanda Konsolosluğu’nun görevlendirdiği aracı kurum tarafından verilen randevu tarihi alma işlemi için herhangi bir ücret talep etmemektedir.
 • Hollanda vize ücreti vize türüne göre farklılık gösteriyor. Hollanda vize departmanı temsilcilerimizle iletişime geçerek hali hazırda geçerli vize ücretlerini öğrenebilirsiniz. Acil Hollanda vizesine gereksinimiz var ise vize randevunuzun daha erken tarihlere alınabilmesi için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.
 • Çocuklarınızla yapacağınız seyahatlerde 12 yaş altında olan çocuklardan konsolosluk vize talep etmiyor ancak aracı kuruma bir başvuru hizmet bedelinin ödenmesi gerekiyor.
 • Eksik veya hatalı belge ile yapılacak başvurular, vize işlem süresinin uzamasına, bazı durumlarda vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına yol açabilir. Bu nedenle Hollanda vize başvurusu dosyanızın tam ve eksizsiz hazırlanmış olması büyük önem taşıyor. Eksik veya hatalı evrak bildirimi durumunda konsolosluk, sizden yeni ek evrak talep edilebilir.
 • Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması vize alacağınız anlamına gelmiyor. Hollanda vize başvurularınız hakkında verilecek karar Hollanda Konsolosluğu’nun inisiyatifinde olacaktır.

Hollanda Vize Reddi

Hollanda Büyükelçiliği’ne ve Hollanda Konsolosluğu’na yapılmış vize başvuruları konsolosluk tarafından istenen şartlar yerine getirilmediği müddetçe vizeyi reddetmektedir. Hollanda vizesi için yapılmış başvurularda sahte, yıpranmış yolculuk belgelerinin sunulması, seyahat amacının kanıtlanamaması, başvuru sahibinin herhangi bir Schengen’e üye ülkeden sınır dışı edilmiş olması vb. durumlarda Hollanda konsolosluğu vize başvurularını reddetmektedir.

Hollanda için vize reddi sebeplerinden bahsedecek olursak bunlardan ilki seyahat belgelerinin konsolosluğa başvuru esnasında istenildiği gibi sunulmaması, hazırlanan belgelerin sayfalarındaki herhangi bir yıpranma olması konsolosluktan direkt olarak vize reddi almanıza sebep olabilir. Diğer etkenler olarak; Hollanda Vizesi başvurusunda bulunanlar, Hollanda’ya yapacakları yolculuğun asıl amacını ve seyahat için gereken şartlara sahip olduklarını belgelemekle yükümlüdürler. Örneğin; kişi Hollanda’ya herhangi bir ailesini ziyaret etmek amacıyla gidiyorsa, Hollanda’da yaşamakta olan yakınlarına ve yapacağı seyahatin durumuna ilişkin belgeler sunması gerekmektedir.

Hollanda vize başvurusunda bulunan kişilerin Hollanda seyahatleri süresince ülkede kalacakları süre zarfında ihtiyaçlarını karşılayacak maddi koşullara sahip olduklarını ve gelirlerinin yasal yollarla elde edildiğini gösteren belgeler sunması gerekmektedir. Schengen Bilgi Sistemi’nde (SIS) Schengen’e üye ülkelerden herhangi birine girişinin yasak olduğuna dair kayıt bulunan kişilerin başvuruları vize reddi alabilmektedir. Geçerli olan ve talep edilen standartlara uygun seyahat sağlık sigortası aldıklarını kanıtlayan belgeler sunmayan kişilerin vize başvuruları Hollanda için vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Hollanda’ya vize reddi almış kişiler itiraz hakkına sahiptir. İtirazlar yazı ile bildirilerek yapılmaktadır. Vizesi reddedilen kişi eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını yeniden toplayarak Ankara Büyükelçiliği’ne vize reddinin yeniden değerlendirilmesi için talepte bulunabilmektedir. Öte yandan itiraz için bir başka kişiyi işlemlerinizi yapması adına yetkilendirebilmektesiniz. Hollanda vize reddi durumunda ödenmiş olan vize ücretleri geriye iade edilmemektedir.

Hollanda Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

 • Hollanda vizesi için başvuruda bulunacak kişiler seyahat amaçlarının kapsamına uygun Hollanda turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi, fuar ve konferans katılım, eğitim vizesi, tıbbi tedavi vizesi gibi vize kategorilerinde başvurularını gerçekleştirirler. Bu vize türlerindeki evraklar kişinin çalışma durumu veya sosyal durumuna göre değişiklik gösterebilir ve bazı durumlarda bu kriter göz önünde bulundurularak Hollanda Konsolosluğu’ndan ek evrak talebi gelebilir.
 • Hollanda vizesi başvurularında kullanacağınız pasaportların yıpranmamış olması ve yeni vize etiketinin yapıştırılması için boş sayfalarının olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması talep edilir.
 • Hollanda Schengen vize başvuru formunu web sayfamızın Form ve Dilekçe bölümünde görüntüleyebilirsiniz. Hollanda vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş olmasını yanında başvuru sırasında sunduğunuz diğer evraklardaki bilgilerle de uyumlu olması gerekmektedir. Hollanda vize başvuru evraklarının uyum içinde olması sonradan sorun yaşanmaması açısından önemli olup, evrak takibi şirketimizin görev alanı içindedir.
 • Hollanda Schengen vize talebinde bulunduğunuzda Hollanda Konsolosluğunun bir diğer dikkate aldığı nokta son 3 aya ait banka hesap hareketleriniz ve banka hesabınızda yeterli miktarda para bulunmasıdır. Aynı zaman Türkiye’ye geri dönmenizi gerektirecek maddi ve manevi bağlıklarında ispat edilmesi gerekir. Mesleki ve sosyal duruma göre tapu, araç ruhsatı, kira kontratı gibi belgelerinizi Hollanda vize başvurusu sırasında sunmanız doğru olur.
 • Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği gerekli gördüğü ölçüde ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Hollanda vize başvurularında ek evrak talebi, konsoloslukların ve vize başvuru merkezlerinin kapalı olduğu veya tatil olduğu tarihleri gözönünde bulundurarak başvurunuzu yapmalısınız. Eksik ve tutarsız bilgilerle yapılan başvurular ret ile sonuçlanır. Bu noktada bir kez daha belirmekte fayda görüyoruz ki Hollanda Schengen vizesinin sonucuna dair karar veren tek yetkili kuruluş Hollanda Konsolosluğudur.

Hollanda vizesi şirketimiz aracılığıyla nasıl alınır adımlarından bahsettik. Vize sonucunuzun olumlu olması ve sıkıntısız bir vize alım süreci için bizimle iletişime geçebilirsiniz.