Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vizesi

Değerli ziyaretçimiz,

Hırvatistan vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan vizesi Hırvatistan’da 6 aylık (180 gün) süre zarfında 90 günü aşmayacak konaklama durumlarında verilen izin belgesidir.Türkiye Cumhuriyeti Umumi pasaport sahipleri Hırvatistan vize uygulamasına tabi olmakla birlikte T.C hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahipleri 90 günü aşmayan seyahatlerinde Hırvatistan vizesinden muaf tutulmaktadırlar.

Hırvatistan vizesi C tipi kısa süreli vize olup Schengen vizesi değildir. Hırvatistan vizesi ile 6 aylık süre içinde 90 günü aşmayan bir süre içinde Hırvatistan’da konaklayabilirsiniz. Hırvatistan vizesi ülkeye tek girişli veya çok girişli vize olarak verilebilmektedir. Turistik, ticari, aile ve arkadaş ziyareti, iş gezisi amaçlarıyla Hırvatistan vizesi alınabilmektedir. Vizenin geçerlilik süresi Hırvatistan seyahatinin koşullarına bağlı olup 5 yıldan fazla süreli verilemez.

22 Temmuz 2014 tarihinden itibaren Hırvatistan Cumhuriyeti Devleti geçerli Schengen vize belgeleri olan bütün ziyaretçilerle birlikte Romanya, Bulgaristan ve Kıbrıs oturum izni veya ulusal vizeye sahip olanların ayrıca bir Hırvatistan vizesine ihtiyacı yoktur. Ayrıca Schengen bölgesindeki bütün üye devletlerde geçerli, iki ya da daha çok girişli C tipi tek tip vizeye sahip olanlar, sınırlı bölgesel geçerliliği olan Schengen vizesine sahip olanlar, 3 aydan fazla süreli ve Schengen üye ülkesi tarafından verilmiş D tipi uzun süreli vizesi olanlar Hırvatistan vizesinden muaftır.

Hırvatistan vize başvurusu

Hırvatistan vize başvurusu Hırvatistan’a planlanan seyahatin başlangıç tarihinden en az 3 ay önceden Türkiye’deki Hırvatistan Konsolosluğuna yapılması tavsiye edilir. Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği ve Hırvatistan İstanbul Başkonsolos yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri Hırvatistan vize evraklarını kabul etmektedir ancak vizenin sonucuna dair kararı sadece Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği ve Hırvatistan İstanbul Başkonsolos verebilir.

Hırvatistan vizesi kaç günde çıkar?

Hırvatistan vize işlemlerinde karar süreci başvuru evraklarının teslim tarihinden itibaren 15 iş günü içinde sonuçlanır ancak istisnai durumlarda bu süre 30 ila 60 güne kadar uzayabilir. Bu nedenle Hırvatistan vize başvurusunun seyahat tarihinden en az 3 ay önce yapılması vizenin çıkış sürecini geciktirmemesi açısından önemlidir. 15 günden daha az süre zarfında yapılan başvurular ve teslim edilen Hırvatistan vize evraklarının işlem görme süresinden Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği ve Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu sorumluluğunda değildir.