Ermenistan Vizesi

Ermenistan Vizesi

Ermenistan ile Türkiye sınır komşusu olmalarına rağmen iki ülke arasında açık bir sınır kapısı bulunmamaktadır. Sınır kapısı dışında Türkiye sınırları içerisinde hizmet veren Ermenistan Büyükelçiliği veya Fahri Konsolosluğu hizmet vermemektedir. Bu iki nedenden dolayı Ermenistan seyahati gerçekleştirecek kişilerin akıllarına ilk olarak “Ermenistan vizesi nasıl alınır?” sorusu gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve ikamet izni bulunan yabancı uyruklu kişilerin Ermenistan vize işlemleri, oturum veya çalışma izinleri konusunda oluşan sorularını şirketimiz olarak yanıtlamaktayız.

Ermenistan Vize İşlemleri

Türkiye sınırları içerisinden Ermenistan vize başvurusu gerçekleştirecek vatandaşlarımızın ilk olarak merak ettikleri arasında “Ermenistan vize istiyor mu?” sorusu yer almaktadır. Birçok kişi komşu ülkemiz olması sebebiyle seyahatlerde vize talep edilmemesi veya yeşil pasaport sahibi kişilerin vize sahibi olmadan Ermenistan seyahati gerçekleştirebilmesi fikrine sahip olmaktadır. Fakat Ermenistan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinden seyahat edecek tüm vatandaşlarımızdan vize talep etmektedir.

Ermenistan seyahati gerçekleştirecek T.C. Umuma Mahsus (Bordo) PasaportHususi (Yeşil) PasaportDiplomatik (Siyah) Pasaport ve Hizmet (Gri) Pasaportu sahibi olan vatandaşlarımızın pasaport türüne bakılmaksızın vize sahibi olmaları şartı aranmaktadır. Ermenistan’a seyahat edecek vatandaşlarımız seyahatleri öncesinde başvuru işlemlerini şirketimiz aracılığıyla en kısa sürede kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

T.C. sınırları içerisinde faaliyet gösteren Ermenistan temsilciliği bulunmaması nedeniyle vize başvuru işlemleri yetkili kurumlar aracılığıyla Ermenistan e-vize sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ermenistan online vize başvuruları 3 iş günü içerisinde sonuçlanmakla birlikte elektronik posta aracılığıyla şahsınıza ulaştırılmaktadır. Vize başvuru aşamasında vize başlangıç tarihini seçebilme hakkı bulunmaktadır. Seyahat tarihinin 60 gün öncesinden başvuru işlemleri başlatılabilmektedir.

Ermenistan E-Vize

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı vize işlemlerini  ülkemiz sınırları içerisinde temsilcilik bulunmaması nedeniyle e-vize sistemi uygulaması üzerinden kabul etmektedir. T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi vatandaşlarımız başvuru işlemlerini e-vize sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirebilmektedir. Ermenistan online vize başvuru işlemleri kurumumuz ile iletişime geçilmesi halinde en doğru şekilde gerçekleştirilmektedir. Elektronik vize başvuru şartlarının en doğru şekilde yerine getirilmesi ve işlemlerin sorunsuz olarak sonuçlanması açısından sürecin kurumumuz ile birlikte yürütülmesi oldukça önem arz etmektedir. Ermenistan e vize başvuruları e-vize resmi sitesinde yer alan Online Ermenistan Vize Başvuru Sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Vize işlemleri sırasında başvuru sahibinin şahsen bulunma zorunluluğu olmaması nedeniyle işlemler yetkili kurum tarafından kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Online vize başvuru aşamasında evrakların asıllarının kullanılmaması nedeniyle onaylanan vize başvuru sahibinin pasaportuna işlenmemektedir. Başvurunun olumlu olarak sonuçlanması halinde başvuru aşamasında belirtilen e-posta adresine e-vize sonucu gönderilmektedir. Seyahat aşamasında e-vize sonucunun kağıt ortamına aktarılması seyahat sırasında sınır görevlilerine ibraz edilmesi ve seyahat sona erene kadar başvuru sahibinin yanında bulunması gerekmektedir.

Ermenistan Vize Başvurusu

Ermenistan seyahatini turistik, ticari veya ziyaret amacı doğrultusunda gerçekleştirecek vatandaşlarımızın başvuru aşamasında gerekli evraklarını kurumumuza iletmeleri ile birlikte başvuru işlemleri oldukça hızlı bir şekilde başlatılmaktadır. Başvurunun online olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle başvuru sahibinin vize başvuru sürecinde şahsen bulunması şartı aranmamaktadır. Talep edilen evrakların kurumumuza eksiksiz olarak iletilmesi başvuru işlemleri sırasında yeterli olmaktadır.

Başvuru aşamasında yöneltilen sorulara doğru ve eksiksiz yanıt verilmesi oldukça önem arz etmektedir. Doğru olmayan bilgiler ile vize başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi tutarsızlık gözlemlenmesi nedeniyle vize reddi sonuçlanmasına veya başvurunun işleme alınmamasına neden olabilmektedir. Başvuru işlemlerinin prosedüre uygun şekilde gerçekleşmesi ve gerçeğe uygun bilgilerin yer alması sonuçlanma aşamasında oldukça önem arz etmektedir.

Vize Başvurusu Gerekli Evrakları

Ermenistan vize başvuru aşamasında gerekli evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi başvuru işleminin prosedüre uygun şekilde gerçekleştirilmesi ve başvurunun değerlendirilmesi aşamasında oldukça önem arz etmektedir. Başvuru aşamasında gereken evrakları kurumumuza ileterek doğru hazırlanmış olduğuna emin olarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Başvuru aşamasında ikamet adresinin, telefon numarasının ve e-posta adresinin ibraz edilmesi herhangi bir sorun olması durumunda başvuru sahibinin iletişim ve ulaşım bilgilerinin bulunması açısından oldukça önemlidir. E-vize başvurusu online olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle sonuçlanma işleminin ardından belirtilen e-posta adresine gönderilmektedir.

Ermenistan E-Vize Başvurusunda Gereken Evraklar

  • En az 6 ay daha geçerliliği bulunan Renkli Olarak Taranmış Pasaport Sureti (Kimlik bilgilerinin bulunduğu bölüm),
  • Vize ücretinin yatırılmış olduğunu gösteren banka dekontu,
  • Renki olarak taranmış Nüfus Cüzdanı Sureti,
  • Güncel tarihte çekilmiş ve renkli olarak taranmış bir adet Biyometrik Fotoğraf,
  • Renkli olarak taranmış T.C. Oturum İzni Belgesi (Yabancı pasaport sahiplerinden talep edilmektedir.)

Ermenistan Vize Başvuru Formu

Ermenistan vize başvuru aşamasında resmi bir belge olan vize başvuru formunun doldurulması zorunluluğu bulunmaktadır. Ermenistan vize başvuru formu doldurulması aşamasında dikkat edilmesi gerekenlere formun kendisine sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Vize başvuru formu Ermenistan seyahati gerçekleştirecek başvuru sahibini tanımak ve seyahat amacı öğrenmeye yönelik sorulardan meydana gelmektedir. Bu sorulara gerçeğe uygun yanıtlar verilmesi başvuru değerlendirmesinde oldukça önem arz etmektedir.

Ermenistan vize başvuru formu doldurulması aşamasında kurumumuzdan danışmanlık hizmeti alabilir ve formun en doğru şekilde doldurulduğuna emin olabilirsiniz. Başvuru formu içerisinde yer alan sorulara tutarsız, yanlış veya eksik yanıtlar verildiğinin gözlemlenmesi başvurusunun vize reddi ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Ermenistan Hakkında Bilgi

Türkiye Cumhuriyeti Doğu sınırı komşusu olan Ermenistan Cumhuriyeti’nin güneyinde İran, kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Dağlık Karabağ Cumhuriyeti,  batısında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti yer almaktadır. Ermenistan’ın başkenti Erivan olup diğer önemli şehirleri arasında Abovyan, Gümrü, Eçmiadzin, Vanadzor, Hrazdan, Kapan, Gavar, Armavir ve Artaşat bulunmaktadır. Ermenistan 11 bölgeye ayrılmaktadır. Başkent Erivan’da Ermeni Dramı para birimi kullanılmaktadır.

Ermenistan’da konuşulan diller arasında resmi dil Ermenice ile birlikte Rusça ve İngilizce dilleri yer almaktadır. Ülke sınırları içerisinde bulunan azınlıklardan dolayı Kürtçe, Rumca ve Süryanice dilleri varlığını sürdürmektedir.

Ermenistan İklimi dahilinde karasal iklim egemenliğini göstermektedir. Ülkenin dağlık olması sebebiyle iklim kararsızlığı görülmektedir. Belirli bölgenin farklı noktalarından sıcaklık 3-4°değişiklik gösterebilmektedir. Aralık ayında başlayan kış mevsimin soğuğu Nisan ayına kadar kendini göstermektedir. Ermenistan turistik gezisi her mevsimde gerçekleştirilebilmektedir.

Vize Reddi

Ermenistan vize başvurusu herhangi bir nedenden dolayı başvuru aşamasında reddedilebilmektedir. Başvurunun reddedilme nedeninin açıklanması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat vize reddi nedeninin belirtilmesi durumunda bu nedeni ortadan kaldırmak şartı ile başvuru işlemi tekrarlanabilmektedir. Başvuru işleminin tekrardan gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda konu ile ilgili itiraz dilekçesi yazılabilmektedir.

Ermenistan vize başvuru işlemlerinin olumsuz bir sonuç almaması açısında başvuru işlemlerinin prosedüre uygun olarak gerçekleştirilmesi, talep edilen belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi ve vize başvuru formunun gerçeğe uygun bilgilerle doldurulması oldukça önem arz etmektedir.