Doğu Timor Vizesi

Doğu Timor Vizesi

Doğu Timor Vizesi adına ihtiyacınız olabilecek her şeyi sizler için derledik ve düzenleyip burada bir arada sunduk.

Doğu Timor Vize Şartları

Diplomatik, hizmet, hususi, diplomatik ve umuma ait pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Bu ülkeye seyahat edecek vatandaşlara, Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir. Bu izin türünde seyahat 12 ay içerisinde yapılmalıdır. Ancak size lazım olan gerekli bilgi ve belgeleri de yanınızda bulunmanız gerekmektedir. Eğer Schengen ülkelerinden birine ait bir pasaportunuz varsa 180 gün içinde 90 gün süreli vizeden muafiyetiniz bulunabilir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak mecburiyetindedir.

Doğu Timor’un Türkiye’de bir resmi temsilciğinin bulunmaması nedeniyle bazen karışıklıklar çıkabiliyor. En kolay Doğu Timor vizesi Endonezya vizesi alınarak da elde edilebilir. Bu nedenle Doğu Timor vizesi öncesi dilerseniz şirketimizi arayarak daha ayrıntılı ve özel bilgiler alabilirsiniz.

Doğu Timor vizeleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 30 günlük bir süre ile sınırlıdır.

Doğu Timor ticari, turistik, öğrenim ve çalışma ya da oturum gibi durumlardan dolayı da vize istediği için bir takım evraklar istemektedir. Vize belgeleri aşağıdaki gibidir:

 1. Pasaport (en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 2. Pasaport kimlik kısmı fotokopisi
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Doğu Timor vize başvuru formu
 5. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 6. Otel, uçak, gemi vs. rezervasyon belgeleri (Özellikle havaalanında alacaklar için)
 7. Bankada yeterli miktarda para
 8. Davetiye mektubu (iş ve aile nedeniyle gidecekler için, davetiye formu tam doldurulacak)
 9. Doğu Timor vizesi ücreti ödenti dekontu
 10. Şirket bilgileri (şirket çalışanları için, ticari gazete, imza sirküleri, faaliyet belgesi vs.)
 11. Mal ve mülk gibi sahip olduğunuz kıymetlerin tapu, ruhsat vs. belgeleri
 12. Davetiye sahibinin Ulusal Elektronik Kart (NEC) fotokopisi
 13. Doğu Timor’da kalacağı yerin adres bilgileri
 14. Geri dönüş belgeleri
 15. Uluslararası sağlık sigortası

Not: Doğu Timor vizesi Türkiye’de doğrudan resmi bir temsili adresi olmadığı için normalden uzun sürebiliyor. Minimum 10 iş günü gibi bir zaman alacağı için vize işlemlerini erkenden yapmanız sizin için yararlı olabilir.

Doğu Timor vize başvurusu yapmadan önce aşağıdaki önerileri yapmanızda fayda vardır:

Doğu Timor vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Doğu Timor vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Doğu Timor yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Doğu Timor Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.

Doğu Timor Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Doğu Timor Konsolosluğuna yaptığınız Doğu Timor vizesi başvurusu sonucu Doğu Timor seyahati için işleme alındıktan sonra minimum 10 iş günü veya daha fazla süren bir süreç içerisinde Doğu Timor vizeniz sonuçlanır. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Doğu Timor vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık dâhilindedir. Doğu Timor vizesi sonuçları hakkında bizi arayıp güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz ya da bizler sizin adınıza bunları dilediğiniz yere gönderebiliriz.

Doğu Timor Vizesi Başvuru Formu

Doğu Timor vizesi başvuru formu İngilizce Portekizce – seçeneğiyle mevcuttur.

Doğu Timor vize başvuru formu Doğu Timor tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir Doğu Timor vizesi alınmasında gereklidir. Doğu Timor vizesi başvuru formu Doğu Timor Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi yadsınamaz. Ayrıca Doğu Timor vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Doğu Timor vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir. Doğu Timor vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Doğu Timor vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Soru kısmındaki sorular çoğunlukla Doğu Timor seyahati, sağlıkla ilgili bilgiler, aşılar ve bunun gibi durumları öğrenmek amaçlı olduğundan bunları elinizden geldiğince doğru bir şekilde doldurmalısınız. Doğu Timor vizesi başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olunmasında yarar görüyoruz. Yanlışlık yaptığınız zaman yeni bir form istemeli ve bu yeni formu özenle doldurup iletmelisiniz.