Brunei Vizesi

Brunei Vizesi

Brunei Vizesi adına ihtiyacınız olabilecek her şeyi sizler için derledik ve düzenleyip burada bir arada sunduk.

Brunei Vize Şartları

Brunei’ye turistik, ticari amaçlı yapılacak seyahatlerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak mecburiyetindedir. Ancak Brunei’nin Türkiye’de herhangi bir elçilik ya da konsolosluğu bulunmadığından vize işlemleri başka elçilik ya da konsolosluklar üzerinden yapılmaktadır. Brunei vizeleri 90, 30 ya da turistik amaçlı ise 14 günlük süreler halinde verilebiliyor.

Brunei yolculuğu için Çin üzerinden yapılacak başvuru ile 14 günlük turistik vize alınabilir. APEC iş seyahat kartı olanlar 90 güne kadarki Brunei yolculuklarında vizeden muaftır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ülkede üzerinizde uyuşturucu ile girerseniz cezası ölümdür. Vize süreniz dolunca cezası hapis, para ya da dayak olarak ödetilir. Bu nedenle Brunei vizesi öncesi dilerseniz şirketimizi arayarak daha ayrıntılı ve özel bilgiler alabilirsiniz.

Brunei ticari, öğrenim ve çalışma ya da oturum gibi durumlardan dolayı da vize istediği için bir takım belgeler istemektedir. Vize belgeleri aşağıdaki gibidir:

 1. Pasaport
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Brunei vize başvuru formu
 4. Brunei vizesi için dilekçe (İngilizce ya da Malayca olmalıdır)
 5. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 6. Otel, uçak vs. rezervasyon belgeleri
 7. Bankada yeterli miktarda para
 8. Davetiye mektubu (şirketten)
 9. Brunei ticari vizesi ücreti ödenti dekontu
 10. Banka bilgileri (son 3 ayın maaş bordosu)
 11. Şirket bilgileri (ticari gazete, imza sirküleri, faaliyet belgesi vs.)
 12. Mal ve mülk gibi sahip olduğunuz kıymetlerin tapu, ruhsat vs. belgeleri
 13. Sarıhumma aşısı belgesi (en az 5 gün öncesinden yapmanızda fayda vardır.)
 14. Brunei’de kalacağı yerin adres bilgileri
 15. Uluslararası sağlık sigortası

Not: Brunei vizesi için Konsolosluk ek görüşme için görüşme talep edebilir. Bu durumda yanınıza önceki belgelerinizin fotokopilerini bulundurmanızda yarar vardır. Yanınızda herhangi bir uyuşturucu madde olmadığına dikkat edin. Size verilen vize süresi içinde ülkeden çıkmanızda fayda vardır.

Brunei vize başvurusu yapmadan önce aşağıdaki önerileri yapmanızda fayda vardır:

Brunei vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Brunei vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Brunei yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Brunei Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.

Brunei Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Brunei Konsolosluğuna yaptığınız Brunei vizesi başvurusu sonucu Brunei seyahati için işleme alındıktan sonra genellikle 7 -10 iş günü içerisinde Brunei vizeniz sonuçlanır. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Express Brunei vizesi normal ücretlerin üzerinde bir fiyatla verilebilir. Bu durumda vize süresi 1 iş günüdür. Bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Brunei vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için şirketimize gelerek veya İstanbul dışında ikamet ediyorsanız bizi arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık dâhilindedir. Böyle bir durumda başka bir ilde yaşıyor iseniz bazı sıkıntılarınız olması normaldir. Ancak şirketimiz aracılığıyla Brunei vizesine başvuru yapmışsanız Brunei vizesi sonuçları hakkında bizi arayıp güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz ya da bizler sizin adınıza bunları dilediğiniz yere gönderebiliriz.

Brunei Vizesi Başvuru Formu

Brunei vizesi başvuru formu Malayca– İngilizce seçenekleriyle mevcuttur.

Brunei vize başvuru formu Brunei tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir Brunei vizesi alınmasında gereklidir. Brunei vizesi başvuru formu Brunei Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi yadsınamaz. Ayrıca Brunei vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Brunei vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir. Brunei vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Brunei vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Soru kısmındaki sorular çoğunlukla Brunei seyahati, sağlıkla ilgili bilgiler, aşılar ve bunun gibi durumları öğrenmek amaçlı olduğundan bunları elinizden geldiğince doğru bir şekilde doldurmalısınız. Brunei vizesi başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olunmasında yarar görüyoruz. Yanlışlık yaptığınız zaman yeni bir form istemeli ve bu yeni formu özenle doldurup iletmelisiniz. Brunei vizesi başvuru formuna dair merak her şeyi sizin adınıza dilerseniz biz halledip sunalım. Ve ya dilerseniz şirketimize şahsen de gelerek doğrudan orada bulunan tecrübeli, profesyonel ve güvenilir ekibimiz yardımıyla da formlarınızı doldurabilir ya da diğer Brunei vizesine dair işlemlerinizi işleme alabilirsiniz.