Benin Vizesi

Benin Vizesi

Vize başvurunuzda ihtiyacınız olabilecek her şeyi sizler için derledik ve düzenleyip sayfamızda bir arada sunduk.

Benin kapı vizesi uygulaması yoktur ve Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaport türü ayrımı olmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Benin vizesine tabidir. Yalnızca Diplomatik pasaport sahibi T.C. vatandaşları Benin vizesinden muaftır. Diplomatik pasaport sahiplerinin vize izin süreleri 90 güne kadardır.  Benin vize başvuruları sırasında Benin Büyükelçiliği’nde hazır bulunmanıza gerek yoktur. Başvuru işlemleriniz Afrika Departmanı temsilcililerimiz tarafından online olarak tamamlanmakta vizeniz e-mail adresinize online olarak gönderilmektedir.

Benin Cumhuriyeti

Benin ya da resmi adıyla Benin Cumhuriyeti, Kuzey Atlas Okyanusu’nun kıyısında, Batı Afrika’da yer alan Benin Cumhuriyeti, batısında Togo, kuzeybatısında Burkina Faso, kuzeydoğusundan Nijer, doğudan da Nijerya ile sınır komşusudur. Ülkenin başkenti Porto-Novo’dur. Ülkede genel olarak üç farklı iklim tipi görülür. Ülkenin güney kesimlerinde tropikal ekvator iklimi hakimken, ülkenin kuzeybatı ve orta kesimlerinde Sudan iklimi, Atakora Sıradağları’nın bulunduğu kesimlerde de Atakora iklimi görülmektedir. Bölgenin coğrafi özellikleri neticesinde bölgeye yoğun şekilde yağmur yağışları gerçekleşmektedir.Ülkede Alibori, Atakora, Atlantique, Borgou, Collines, Donga, Kouffo, Littoral, Mono, Queme, Plateau, Zou olmak üzere 12 eyalet bulunmaktadır. Bölgedeki önemli şehirler ise ülkenin en büyük şehri olan Cotonou, başkent Porto Novo ve Abomey, Grand Popo, Ketou, Parakou, Malanville, Natitingou, Tanguieta’dır.Ülkeye girişte sarıhumma aşısı olduğunuzu göstermeniz mecburidir. Bu bağlamda yolculuk öncesi aşı yaptırmış ve aşı belgelerinizi yanınıza almış olmanız son derece önemlidir. Benin’e yapacağınız seyahatlerde aşı merkezleri konusunda ayrıntılı bilgiyi yetkilimizden alabilirsiniz.

Benin E-vize

Benin Cumhuriyeti için kapı vize uygulaması yoktur. Benin’e yapacağınız seyahatlerde tek girişli veya çok girişli vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Vize başvuruları yalnızca Benin e-vize uygulaması üzerinden tamamlanabilmektedir. Benin vize ücreti vize türüne ve zamanına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Benin devletinin uyguladığı yasalara göre belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normaldir. Benin vize ücretleri hakkında bu değişiklikler olması nedeni ile güncel Benin vize ücretleri için şirketimizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.  Benin vize başvurunuz reddedildiği takdirde vize ücreti geri iade edilmeyecektir. Benin vize ücreti ödemeniz halinde bankadan bu ücreti ödediğinize dair Benin vizesi banka ödendi dekontunuzu yanınızda bulundurmanız mecburi istenen belgeler arasındadır.
Benin vize ücreti hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Benin vize başvurunuzu eksiksiz, Benin Büyükelçiliği Ankara’nın vize başvuru şartlarına uygun olarak tamamlayabilmemiz için adınızı, soyadınızı, seyahat amacınızı (turist-ticari), doğum tarihi ve yerini, doğduğunuz ülke ismini, uyruğunuzu, başka ülke vatandaşlığınız varsa ismini, mesleğinizi, telefon numaranızı, ev adresinizi, e-mail adresinizi, Benin’e daha önce seyahat etmişseniz önceki konaklama tarihinizi, ülkeye giriş tarihi ve Benin ikamet adresinizi, planladığınız konaklama süresini, mesleki ve gelir durumunuzu ve pasaport bilgilerinizi bizimle eksiksiz olarak paylaşmanız gerekecektir. Tüm bu bilgileri içeren Benin vizesi bilgi formunu eksiksiz ve gerçeği yansıtan beyanlarla doldurmanız, bu nedenle sağlıklı bir Benin vizesi alınmasında etkili olacaktır.

Benin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Benin Büyükelçiliği Ankara’ya yaptığınız Benin vizesi başvurusu sonucu Benin seyahati için işleme alındıktan sonra genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanır. Fakat vize türüne, seyahat dönemine göre bu süre uzayabilir. Türkiye’den yabancı pasaportlarla yapılan başvurularda da başvuru değerlendirme süresi uzayabilmektedir. Benin vizesi normal ücretlerin üzerinde bir fiyatla verilebilir. Bu durumda vize süresi 1 iş günüdür. Bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse başvurunuz reddedilebilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için ofislerimize gelerek veya İstanbul dışında ikamet ediyorsanız bizi arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık dâhilindedir. Böyle bir durumda başka bir ilde yaşıyor iseniz bazı sıkıntılarınız olması normaldir. Ancak şirketimiz aracılığıyla vize başvurusu yapmışsanız Benin vizesi sonuçları hakkında bizi arayıp güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz ya da bizler sizin adınıza bunları dilediğiniz yere gönderebiliriz.

Benin Vize Reddi

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı yüksek bir meziyet içerecektir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Benin yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Benin Konsolosluğuna bu konuda itirazda bulunabilme hakkında sahipsiniz.

Benin Oturum İzni

Benin vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Benin vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Benin vizesi için aklınıza takılan bir şey olursa şirketimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli kadromuzla sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacağız.

Benin Seyahatlerinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Benin vize başvurusu yapmadan önce aşağıdaki önerileri yapmanızda fayda vardır.

  • Benin’e yapacağınız seyahatlerde ülkeye girişte sarıhumma aşı belgesi gösterilmesi zorunludur. Ayrıca, Hepatit A ve B; Menenjit (A,W135 ve X tiplerini içeren); Karma aşı (Difteri, Tetanos, Polio); Tifo aşılarının da seyahatten önce yaptırılması tavsiye edilmektedir. Söz konusu aşıların tamamı T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Seyahat Sağlığı Merkezleri’nde yaptırılabilmektedir.  Detaylı bilgiyi Afrika Departmanı yetkilimizden alabilirsiniz.
  • Benin’de, sıtma başta olmak üzere sivrisinek yoluyla bulaşan ve aşısı olmayan hastalıklara karşı korunmak için sinek kovucu ürünler sürmek ve klimalı odada ve/veya cibinlik altında uyumanız tavsiye edilmektedir. Kredi kartı uygulaması bulunmaktadır ancak kullanımı yaygın değildir. Bu yüzden bankalarda işlem yaptırmak için müşteri olmak gerektiğinden kısa süreli seyahat edecek vatandaşların, büyük otellerde şubeleri de olan döviz ofislerinde para bozdurmaları gerekebilir. Yerel para, Euro üzerinden değerlendirilir.
  • Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır. Örneğin pasaportunuzun süresi beş yıl ama Benin vize izniniz üç hafta ise Benin’de maksimum üç hafta kalabileceksiniz. Vize izin süreleri pasaport izin sürelerinin altında olmak mecburiyetindedir. Bu sebeple pasaport sürenizin uzun olması önem arz etmektedir.
  • Benin vize sonuçları hakkında verilecek kararlar Benin Büyükelçiliği Ankara’nın inisiyatifi altındadır.