Afganistan Vizesi

Afganistan vizesi başvuru sürecini profesyonel bir yaklaşımla ele alarak vize başvuru dosyanızı sonuca odaklı şekilde hazırlamaktadır. Afganistan Konsolosluğu, Afganistan vizesinin sonucu hakkında karar verme yetkisine sahip olan tek yetkili kurumdur. Afganistan Konsolosluğu tarafından belirtilen Afganistan vize evrak listesine ve Afganistan vizesi hakkında en güncel bilgilere web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Afganistan Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Afganistan vizesi için gerekli belgeler yolculuğunun türüne göre değişiklik gösterebilir. Afganistan için ticari vize, Afganistan için turistik vize ve Afganistan için ziyaret vizesi Afganistan yolculuğunun içeriğini tanımlayan vize türleri vardır. Vize talep nedenine bağlı olarak vize başvuru belgeleri de çeşitlilik göstermektedir. Afganistan vizeniz için detaylı evrak listesini sayfamızın devamında bulabilirsiniz. Dilerseniz vize ücretleri hakkındaki detaylı bilgiyle beraber evrak listesini de müşteri temsilcimizden talep edebilirsiniz.

 

Afganistan Vize Formu

Afganistan vizesi için yapılan başvuru formu Afganistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan resmi bir formdur. Afganistan vizesi için başvuru formu Afganistan Konsolosluğu’nun başvuru sahibine dair bilgi edinmesini sağlar ve Afganistan vize talebinde bulunulduğunu gösterir resmi bir belgedir ve bu yüzden çok önemlidir. Bizi arayarak bu konuda bilgi edinebilir ya da Afganistan vize formunu gelip bizden de alabilirsiniz.

 

Afganistan Vizesi

Afganistan; resmî adıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti olan toprak bütünlüğü Orta Asya’da yer alan ve denize sınırı olmayan ülkelerden biridir. Orta Asya’da bulunmakla beraber etnik ve kültürel oluşumu nedeniyle bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu’da kabul edilmektedir. Doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, doğuda da ufak bir sınırla Çin ile çevrilidir. Afganistan, farklı ülkelerden gelen ulusları da barındırır. Ayrıca nüfusa oranları %5’i geçmeyen birçok etnik kökenli halk da bu ülkede yaşamaktadır. Bu ülkede bulunan insanları, doğasını, kültürel yapısını merak eden ya da orada işlerini halletmek ya da aile ziyareti için Afganistan seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Afganistan vizesi almaları gerekmektedir. Afganistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki vize uygulaması nedeniyle Afganistan turistik vizesi en fazla 30 günlük süreyle sınırlıdır.  Fakat başvuru sahibi gerekli olduğunda ek süre uzatımına gidebilir. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahipleri Afganistan vize işlemlerinden mesul değildir.

Afganistan Vize işlemleri bir yandan yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye giriş ve çıkışlarının kontrol edilmesini sağlayan, belgelerin organize edilmesiyle sürecin yürütüldüğü resmi bir işlemler bütünüdür. Afganistan’a seyahat türü nedeniyle ilgili vize kategorisinin seçilmesi önemlidir. Doğru vize seçimi olmadığında yani birey Afganistan’a neden gideceğini bilmediği zaman birçok sıkıntı da baş gösterir ve bu da sonraki Afganistan vizesi alımlarına olumsuz etki eden faktörlerden bir tanesi olabilir.

Afganistan için Turistik Vize, Afganistan için Ticari Vize, Afganistan için Aile Ziyareti Vizesi ve Afganistan için Transit Vize dâhil tüm vize çeşitlerinde 90 güne kadar kısa vadeli yolculuk için vize başvurusu yapılmaktadır. Vize başvuru prosedürlerinde Afganistan’a gerçekleştirilecek yolculuklar veya ticari amaçlı gidişler için vize başvuru işlemleri sırasında gerekli olan evrakların ve pasaportun eksiksiz bir şekilde hazırlanmasına ve bir sorun çıkmamasına özen gösterilmelidir.  İşlem süresince hizmet vermekte olan vize danışmanlığı ile işlemlerin gerçekleştirilerek yurt dışına çıkış süresince hazırlanılması gerekli olan evrakların ve pasaportun eksiksiz bir şekilde düzenlenmesi de ayrıca güven verecek şekilde olması önemlidir.  Vize danışmanlığının desteği ile işlemler için gerekli bütün belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanıp aracı kurumlar olmadan direkt olarak Afganistan Konsolosluğuna işlem sürecinin başlaması adına vize danışmanlığı yapan firmamız bu konuda sizlere yardımcı olmaktadır.

Afganistan vizesi almak için gerekli olan belgelerin hazırlanmasının ardından Afganistan Konsolosluğu’ndan alınan randevu sırasında gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi ile randevu sırasında istenilmekte olan işlemlerin büyük bir ölçüde tamamlanması sağlanmaktadır. Kalan işlemler için Afganistan Vizesi almak için başvuruda bulunmuş olan kişiler tarafından Konsolosluğa verilmesi zorunlu bir uygulama olan parmak izinin alınması ile birlikte işlemlerin yurt dışı vize başvurusunda bulunan kişi üzerine düşen büyük bir kısmı tamamlanmaktadır. Geriye kalan işlemler Afganistan Konsolosluğunda gerçekleştirilmektedir. Konsolosluğun ilgili bölümünün üzerinde çalıştığı bu işlemler genellikle bir iş haftası ile üç iş haftası arasında gerçekleştirilmekte ve sonuç vermektedir. Ancak işlemlerin türüne göre değişkenlik gösterebilir. İşlemlerin tamamlanması ile ilgili gerekli bilgilere vize danışmanlık hizmeti veren kurum aracılığı ile telefon yoluyla bilgi akışı sağlanmaktadır.

 

Afganistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • En az 6 ay geçerli olan bir pasaport ( Pasaportunuzda en azından iki boş vize sayfası bulunması son derece önemlidir.)
 • Kimlik aslı Fotokopisi ve Pasaport fotokopileri
 • 2 adet arka planı beyaz vesikalık türünden önden çekilmiş resim (biyometrik)
 • 18 yaşını almamış kişiler için ebeveyn muvafakatnamesi
 • Ticaret nedenli ziyaretler için de davetiye, konaklanacak yer belirlenmiş ise otel ile uçak rezervasyonları
 • Birey evli ise evlilik cüzdanı
 • Konsolosluk ödemeleri peşin olduğu için vize ücretleri belgeler ile beraber verilmelidir.
 • Belgelerin ulaşmasından sonra vize takibi hemen başlatılır ve vizeniz en kısa zamanda bir sonuca bağlanır.
 • Ayrıca Afganistan konsolosluğuna hitaben olacak şekilde şirket belgesine yazılmış olan dilekçe -yolculuk planı, başvuru sahibinin pasaport bilgileri ve masrafların nasıl karşılanacağı yazılı belirtilmelidir. Dilekçede imzası bulunan kişinin imza sirkülerinde imza yetkilisi olması da gerekmektedir.-
 • Adli sicil kaydı için belge
 • Afganistan’a gidecek olan bireyin uzman doktordan alması gerekli H1N1 olmadığına dair rapor (aslı ve fotokopisi)
 • Yeterlilik Belgesi
 • Afganistan için geçerli ve yeterli teminat bedeli olan ve minimum sekiz günlük yolculuk için sağlık sigortası
 • Ticari ziyaretler için Afganistan’dan gelmiş olan belgeye, pasaport bilgileri ile şirket bilgilerinin de olduğu kaşeli imzalı dilekçe
 • Ticari ziyaretler için; yerli şirketler tarafından yazılmış, tarihlerin de bulunduğu ve şirket tarafından masrafların karşılanacağını gösteren orijinal kaşeli, imzalı dilekçe
 • Orijinal son 3 aylık banka hesabının son 1 hafta içinde alınmış örneği
 • Varsa gayrimenkullerin fotokopi sayfaları –tapu, kira kontratı, araç ruhsatı gibi.
 • Nüfus cüzdanı için fotokopi

Çalışanlar İçin

 

 • İşverenin yazısı, kaşeli, Antetli, imzalı orijinal olmalıdır.
 • Son üç aylık Maaş bordrosu, kaşeli ve imzalı olması gerekir.
 • SGK işe giriş evrakı
 • SGK’dan Hizmet dökümü kâğıdı
 • Sigortasız olan biri ise, şirket tarafından imzalanmış noterden verilmiş bir sözleşme
 • Ticaret Faaliyet belgesi, son altı ay içinde alınmış olması önemlidir.
 • Vergi Levhası için bir kopya
 • Ticaret sicil gazetesi –şirkete ait-
 • Ve imza sirküleri

İşveren ile Ortaklar için

 

 • Şirketin antetli kâğıdına yolculuk planlarını, amaçlarını ve şirketteki ortaklığını – konumunu anlatan orijinal kaşeli ve imzalı dilekçe
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret sicil gazete örneği
 • Ve imza sirküleri

Emekliler İçin

 

 • Emekli olduğunu gösteren evraklar
 • Emekli maaşını aldığı banka için hesabının asli hesap dökümü

Çiftçiler için; bağlı bulunduğu ziraat odası tarafından verilmiş olan çiftçilik evrakları. Öğrenciler için güncel olan öğrenci belgesi. Yabancı uyruklu kişiler için ikamet tezkeresi ve fotokopisi ile dönüşünden sonra hala geçerliliği olan minimum üç aylık ikamet tezkeresi de olmalıdır.

 

Afganistan Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Afganistan vizesi için başvuru formunun tam ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Afganistan vize işlemleri için pasaportunuzun 10 yıl ve daha eski olmaması ve minimum 2 boş sayfası bulunmalıdır.10 yıldan daha eski, yırtılmış, yıpranmış, hasar görmüş ve yahut üzerinde yapılan işlemler onu tanınmaz hale getirmişse başvuru işlemleri doğal olarak kabul edilmemektedir. Afganistan vizesi için başvuru formu tam ve gerçeğe en uygun uygun bir şekilde doldurulmalı, vize başvuru belgeleri önerilen şekilde ayarlanmalıdır. Diplomatik Pasaport sahipleri vizeden muaftır. Hususi- Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Afganistan Büyükelçiliği vize başvurularında vize başvurusu yapanların pasaportlarının minimum 6 ay geçerli olmasını istemektedir.

Vize işlemleriniz ortalama olarak bir iş haftası sürmekle beraber yolculuk tarihinizden minimum 1 ay öncesinden vize başvurularınızın yapılması daha sağlıklı olacaktır. Vize başvurularınızda konsolosluk ve ya büyükelçiliklerin önceden öngörülemeyen biçimde ek evrak isteyebilmektedirler.  Afganistan Konsolosluğunun yoğun olduğu durumlarda vize işlem süreleriniz uzayabilmektedir. Bu nedenle bütün vize başvurularında  en az 1 ay öncesinden tüm işlemleri tamamlamanız gerekmektedir.