Mısır

KAHİRE

Mısır’ın hem kültürel hem de ekonomik başkenti olan Kahire; Afrika’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Arap ve İslam dünyasının başkenti olarak kabul edilen şehir, Mısır’ın en büyük şehri olmasının yanı sıra köklü bir tarihe de sahiptir.

Kahire; liman kenti olan İskenderiye’ye ve Süveyş kanalına çok yakın konumda, stratejik öneme sahip bir noktada bulunduğu için tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kentin büyük bir bölümü Nil Nehri’nin doğu kıyılarına kurulmuştur. Ünlü Gize Piramitleri de burada bulunur.

Çöl tepeciklerinin etrafını sardığı, çöl iklimi ve bitki örtüsünün hâkim olduğu Kahire şehri, Nil Nehri’nin bereketinden yararlanmak için yüzyıllar boyunca nehrin çevresinde büyümüş ancak gelişen teknolojiyle birlikte genişlemesini çöllere doğru da sürdürmüştür. Kahire popüler ve turistik bölgelere bölünmüştür. Bunlar Gize, Yeni Kahire, Maadi, Zamalek, Gezira, Heliopolis, Dokki, Agouza, Garden City, Eski Kahire ve Nasr City’dir.

Tarihinde Memfis ve Babil gibi antik uygarlıklar bulunur. Eski Mısır uygarlığının en önemli eserleri ve değerleri bu bölgede varlığını sürdürür. Günümüzde Arap egemenliğinde olan bölgede çok çeşitli kültürlerle karşılaşmak mümkündür.

Kahire Hakkında Genel Bilgiler

Ülke Mısır
Bölge Afrika
Yüz ölçümü 3.085 km2
Dil Arapça
Ortalama Sıcaklık 27.2
İklimi Çöl
Bitki örtüsü Step
GMT ile arasındaki fark GMT +2
Telefon Kodu +20
Para birimi Mısır Lirası
Priz tipi C,F – 230V

Kahire’ye Nasıl Gidilir?

Kahire’ye havayoluyla ulaşım sağlamanız mümkündür. Türkiye’den Kahire’ye ulaşım için Pegasus’un İstanbul’dan düzenlenen direkt uçuşlarından yararlanabilirsiniz. İstanbul’dan 1 saat 54 dakikada ulaşım sağlayacağınız.

Kahire Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kahire Havalimanı şehir merkezinden yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunur. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda taksi, otobüs, metro ve araç kiralama seçeneklerinden yararlanılabilir.

Otobüs tercih edilirse 111 Shobra, 158 Tahrir, 324 El Mezallat, 381 Imbaba ve 1036 Tahrir hatlarında çalışan otobüsler kullanılabilir. Otobüslere 2. ve 3. terminalden ulaşmak mümkündür.

Taksiyle seyahat etmek istenirse, yaklaşık 125 Mısır Lirası yani 7 dolar (2019) ödeyerek şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Taksicilerle pazarlık yapılması tavsiye edilir. Taksilere 3. Terminal çıkışından ulaşabilirsiniz.

Şehir içi Ulaşım

Kahire’de toplu taşıma oldukça gelişmiştir. Şehir içi ulaşım metro, otobüsler ve taksilerle sağlanır. Metro hattı Embaba- Salah Salem, Giza – Shobra, El-Marg – Helwan güzergahlarında hizmet verir ve Ramazan ayı dışında 05.00 – 01.00 saatleri arasında tüm gün çalışır. Ramazan’da metro ise gece 02.00’ye kadar hizmet sağlar.

Otobüs hatları merkezi bölgeler olan Zamalek, Tahrir Meydanı, Ataba, East Bank ve havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet verir.

Kahire’ye Ne zaman Gidilir?

İklimi genel olarak sıcak olan Kahire’ye mayıs ve ağustos ayları arasındaki zaman aralığında yolculuk yapmak en ideal olanıdır. Ağustos ayından sonra sıcaklıklar oldukça bunaltıcı hale gelebildiği için ağustos ayında ziyaret edilmesi tavsiye edilmez. Kasım ve şubat ayları arasında ise sıcaklıklar 10 dereceye kadar düşebilmektedir; bu nedenle Kahire ziyareti için en ideal dönemler mart-nisan ile eylül-ekim aylarıdır. Kahire’yi keşfetmek için en azından 3-4 gününüzü ayırmanız önerilir.

Kahire’deki Festivaller

Kahire çoklu kültürüyle pek çok festivale de ev sahipliği yapar. Eğer siz de bu aktivitelere katılmayı tercih ederseniz seyahat planınızı bu festival tarihlerine göre şekillendirebilirsiniz.

 • Kahire Uluslararası Film Festivali – Aralık
 • Kahire Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivali – Eylül
 • Kahire Oryantal Dans Festivali – Haziran
 • Kahire Uluslararası Müzik Festivali – Ağustos

Kahire’de Gezilecek Yerler

Tarihi güzellikleri, kültürü ve etnik dokusuyla Kahire’de gezip görülecek çok fazla rota bulunur; Gize Piramitleri bu rotaların başında yer alır. Tarihi öneme sahip ve eski uygarlıklara ışık tutan pek çok müzesi, otantik sokakları ve çarşılarıyla Kahire’de oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gize Piramitleri ve Sfenks

Gize Piramitleri dünyanın en ilgi çekici yerlerinden biri olarak bilinir. Kahire’den düzenlenen günlük turlarla ziyaret edilebilen Gize platosunda yer alan piramitler Kahire gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İsimlerini Antik Mısır firavunlarından alan üç piramitten oluşan Gize Piramitlerinin isimleri Keops, Kefren ve Mikerinos’tur. Dünyanın yedi harikasından biri olan piramitler büyüklükleri ve ihtişamı ile ziyaretçilerini adeta büyüler. Piramitlerin yanı sıra burada bir de Büyük Gize Sfenksi bulunmaktadır. 73.5 metre uzunluğa, 6 metre genişliğe ve 20 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı, dünyanın en büyük heykeli olarak kabul edilir. Antik Mısır kültüründe kutsal kabul edilen sfenksin, piramitleri korumak amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir.

Han El Halili Çarşısı

Kahire’nin merkezindeki 600 yıllık El-Hüseyin mahallesinde yer alan çarşı şehrin sosyal hayatının kalbi olarak da kabul edilir. MS 970 yılında inşa edilmiş olan hanın daracık ama ışıl ışıl koridorlarında gezinirken birbirinden ilginç hediyelik eşyalara, bölgeye has tekstil ürünlerine ve bolca otantik nargileye denk geleceksiniz. Bu tarihi çarşı sadece Kahire için değil aynı zamanda Mısır için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Alışveriş ve yerel hakla kaynaşmak, Mısır’ın etnik dokusunu deneyimlemek için en uygun yerlerden biridir. Toplu taşıma araçlarından herhangi biri aracılığıyla bu çarşıya rahatlıkla ulaşım sağlamak mümkündür.

Aklınıza gelebilecek her şeyin satıldığı bu inanılmaz çarşıdaki alışverişinizi yaparken han bölgesinde Orta Çağ İslam mimarisine dair birçok tarihi yapıya da rastlayacaksınız. Bu yapılar arasında en ilgi çekici olanların başında El-Hiseyin Cami gelir. Bunun yanı sıra Muizz Caddesi, Wekalet El Ghouri ve El-Azhar çarşıları da görülmeye değer rotalar arasındadır.

Kahire Mısır Müzesi

Antik Mısır uygarlığına ait pek çok eser ve piramitlerde bulunmuş olan mumyaların sergilendiği müze, 1902 yılında açılmıştır. Tarihi 1835 yılına dayanan, köklü bir müze olan Mısır Müzesi’nde sergide bulunanlar arasında lahitler, büst ve heykeller, hiyeroglifler gibi eserler yer almaktadır.

Old Cairo (Eski Kahire ya da Coptic Cairo)

Kahire’deki İslam öncesi Hristiyan yapılarına da çok iyi örnekler barındıran olan Old Cairo bölgesinde Mısır’ın tarihine ışık tutan pek çok yapı yer almaktadır. Semavi dinlerin tümünden örnekler barındıran bölgede ziyaret edebileceğiniz en önemli yapılar arasında Ibn El-Aas Camii, Ben Ezra Sinagogu ve bir de kilise bulunmaktadır. Kıpti Müzesi de görülmeye değer birbirinden ilginç 15.000 adet tarihi esere ev sahipliği yapan bir müzedir. Burada Eski Mısır, İslam, Bizans, Eski Yunan ve Osmanlı gibi pek çok imparatorluk ve kültüre ait eserlere rastlamak mümkündür.

Al-Azhar Parkı

Al-Azhar bölgesinde adeta bir vaha olan park, Mısır’da yerel halk ve turistlerin nefes almak ve keyifli vakit geçirmek için ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Kalabalık sokaklardan ve Mısır’ın trafiğinden biraz uzaklaşmak ve doğayla iç içe bir gün geçirmek isterseniz, Al-Azhar Parkı beklentilerinize cevap verecektir. Salah Salem Caddesinde bulunan parkı toplu taşımayla ziyaret etmek oldukça kolaydır.

Kahire’de Nerede Kalınır?

Downtown bölgesi, turistik rotalara yakınlığı ve ulaşım kolaylığı açısından konaklama için tercih edilebilir. Kültür turu planlayanlar için ideal noktalar arasında Downtown bölgesinin yanı sıra Old Cairo çevresi, Giza bölgesi ve Gezira da bulunur. Havalimanına daha yakın bir bölgede konaklamak isteyenler Nasr City bölgesini de tercih edebilir. Şehirde butik otel, pansiyon ve hostel gibi her tipte konaklama seçeneği bulmak mümkündür.

Kahire’de Ne, Nerede Yenir?

Kahire’de, Mısır’ın otantik mutfağının en iyi örneklerini bulabilirsiniz. Baharatların ağırlıklı kullanıldığı bir kültürü olan Kahire mutfağında Türk mutfağına benzerlikler de bulunur. Et ve tavuk, mutfağın ana öğeleridir ve pilav, makarna ya da mezelerle birlikte sunulur. Humus, kofta (köfte), fuul tameya (kızartılmış baklalı çörek) ve koshary yerel lezzetlere birkaç örnektir.

 • Fuul Tameya: Felfela
 • Koshary: Koshary Abou Tarek
 • Shawarma: Abu Haidar

Kahire’de Ne, Nereden Alınır?

Kahire’den alabileceğiniz hediyelikler arasından Papirüs kağıdı üzerine yapılmış resimler, tekstil ürünleri, takı ve Scarab böceklerinin biblolarını hemen hemen bütün çarşılarda bulmanız mümkündür. Mısır piramitleri ve sfenks bibloları da hediyelik eşyalar arasında. Han El Halili Çarşısı ise Kahire’de alışverişin kalbi olarak bilinir.

Kahire Gece Hayatı

Pek çok kültürün bir arada var olabildiği kentlerden biri olan Kahire’nin gece hayatı da en az kültürü kadar renklidir. Pek çok otel, bar ve kulüpleriyle 24 saat hizmet verir. Downtown bölgesi gece kulüpleri, barlar ve canlı performans düzenleyen eğlence mekanlarından zengindir. Dans etmek isteyenler Zamalek bölgesinde bulunan disko ve barları tercih edebilir. Şehirde popüler gece kulüpleri arasında After Eight ve El Morocco gibi mekanlar yer alır. Daha sakin bir akşam tercih edenler Kahire’nin her noktasında rahatlıkla bulunabilen ahwa olarak adlandırılan çay bahçesi benzeri kafeleri tercih edebilir. Talat Harb ve Midan al-Hussein bölgelerinde ahwalara sık sık rastlayabilirsiniz.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Kahire kalabalık olmasına rağmen güvenli bir şehir olarak bilinir.
 • Halkın %90’ı Müslüman’dır ve resmi dil Arapça’dır. Buna rağmen İngilizce özellikle esnaf tarafından çokça kullanılan bir dildir.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +20

Şehir Kodu: 2

Şehir Havalimanı: +20 2 22655000

Polis: 122

Acil durum: 123

 

ŞARM EL ŞEYH

Kızıl Deniz’in incisi Şarm El Şeyh, Mısır’ın Sina Yarımadası’nın güneyinde yer alan bir turizm cennetidir. Çölün ortasında muhteşem doğası, deniz canlısı çeşitliliği ve güneşiyle doğaseverlere kucak açan kent golf alanları ve renkli gece hayatıyla da bir cazibe merkezidir.

Eskiden bir liman kenti olan Şarm El Şeyh, UNESCO tarafından barış ve güzellik açısından “Dünyanın en iyi şehri” ilan edilmiştir. El Salaam, Naama ve Nabq bölgelerinden oluşan şehir, “Barış Şehri” olarak da bilinmektedir. Arapça’da “Şeyh’in Koyu” anlamına gelen Şarm El Şeyh, 1980 yılından itibaren ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Şarm El Şeyh Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Mısır
Bölge: Sina Yarımadası
Yüz ölçümü: 180 km2
Dil: Arapça
Ortalama sıcaklık: 23.1 C
İklimi: Çöl iklimi
Bitki örtüsü: Bozkır-Kaktüs
GMT ile arasındaki fark: GMT+2
Telefon Kodu: +20
Para Birimi: Mısır Lirası
Priz Tipi: Tip C


Şarm El Şeyh’e Nasıl Gidilir?

Mısır’ın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen Şarm El Şeyh’e en konforlu ulaşım hava yoluyla sağlanmaktadır. Pegasus Hava Yolları’nın şehre İstanbul’dan direkt uçuşları bulunmaktadır.

Diğer şehirlerden İstanbul aktarmalı olarak ulaşım sağlayabileceğiniz.

Şarm El Şeyh Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezine 18 km uzaklıkta yer alan havalimanına minibüs, taksi ve araç kiralama seçenekleri ile ulaşım sağlanmaktadır. 1.terminalden kalkan minibüsler ile yaklaşık 15 dakikada şehrin farklı bölgelerine ulaşabilirsiniz. Taksi seçeneğini tercih eden ziyaretçiler ise 122’yi arayarak taksi çağırabilirler.

Şarm El Şeyh’te Şehir İçi Ulaşım

Şarm El Şeyh’te şehir içi ulaşım minibüs ve taksiler ile sağlanmaktadır. Şehir içinde 15 farklı noktaya ulaşım sağlayan, dolduğu zaman kalkan mavi otobüsler bulunur. Bu otobüsler Eski Market bölgesinden, hareket eder ve Naama Körfez ve Nabq bölgelerine ulaşım hizmeti verir. Bunun dışında şehir içinde ulaşım için günün her saatinde taksileri kullanabilirsiniz.

Şarm El Şeyh’e Ne Zaman Gidilir?

Yılın neredeyse on iki ayında denize girilebilen Şarm El Şeyh’te hava çoğunlukla 20 derecenin üzerinde seyreder. Şehri cazibe merkezi kılan dalış sporu, havaların 23 derece civarında seyrettiği bahar aylarında rahatlıkla yapılabilmektedir. Eğer dalış amacıyla şehre gidecekseniz, nisan ve mayıs aylarını tercih edebilirsiniz.

Şehrin tamamını gezmek ve deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarabilmek için en az üç günlük bir seyahat planı yapmanız tavsiye edilir.

Şarm El Şeyh’deki Festivaller

Şehirde festival ruhunu da yaşamak isterseniz aşağıdaki liste size ilham verebilir.

 • Birlik Günü (Şubat)
 • Abu Simbel Festivali (Şubat)
 • Kıpti Noel (Ocak)
 • Sina Kurtuluş Günü (Nisan)
 • Shem Al Nessim (Nisan)
 • Leylet En Nuktah (Haziran)
 • Devrim Günü (Temmuz)
 • Sanat Festivali (Ağustos)

Şarm El Şeyh’de Gezilecek Yerler

Dalış merkezleri, milli parkaları, kanyonları, safari turları ile tam anlamıyla rengârenk ve düş tadında bir seyahat vadeden Şarm El Şeyh; aktiviteleri ve doğal güzellikleri ile adeta büyüleyicidir.

Dalış Merkezleri

Kızıldeniz’in en güzel kıyısında konumlanan şehir, dalışçılara çeşitli ve rengârenk resifler sunuyor. En uzun ve popüler plajların başında Napama Bay plajı geliyor. Bu bölgede birçok restoran ve mağaza da yer alıyor. Shark’s Kumsalı ve Nabq Plaj’ları da Naama Körfezi’ne göre biraz daha sakin bir deneyim geçirmek isteyen ziyaretçileri ağırlıyor. Şehirde dalışın merkezi, Ras Um Sid ve Şarm El Maya bölgeleri olarak biliniyor.

Ras Muhammed Milli Parkı

Şehrin bir diğer göz bebeği ise Süveyş Körfezi ve Akabe Körfezi’nin buluştuğu Ras Muhammed Milli Parkı. Sina Çölü ile Kızıldeniz mercan resiflerinin bir araya geldiği bölge dalış yapanlar için nefes kesici manzaralar sunuyor. 250’den fazla mercan türüne ev sahipliği yapan milli parkta binin üzerinde endemik balık yaşıyor. Bölgeye yapılan turlarda Tiran ve Sanafir adalarını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Renkli Kanyonlar

Şarm El Şeyh’i ziyaret edenlerin görmesi gereken yerler arasında şehrin biraz dışında yer alan Renkli Kanyonlar geliyor. Bir zamanlar suyun altında yer alan kanyon yaklaşık 800 metre uzunluğunda. Şehre 2 saat mesafede yer alan kanyonu ister rehber eşliğinde isterseniz de off-road araçlarla keşfedebilirsiniz.

Çöl Safari

Şarm El Şeyh’de deneyimlenmesi gereken bir diğer tecrübe ise şüphesiz çöl safarisi. ATV’ler ile çölün keyfini çıkarabilir; Bedevi çadırlarında geleneksel lezzetleri deneyimleyebilir ve yerel bir eğlence anlayışının parçası olabilirsiniz.

St.Catherine Manastırı

Şarm El Şeyh’in 250 km dışında Musa Dağı eteklerinde yer alan St Catherine Manastırı, aktif olarak kullanılan tarihi ibadet yerlerinden biri.

Şarm El Şeyh’te Nerede Kalınır?

Şehrin kalbi Naama Körfezi’nde atıyor. Bu bölgede her bütçeye göre otel seçeneği bulunuyor. Dalış için Şarm El Şeyh’i ziyaret edenler için teknede konaklama imkânı da bulunuyor.

Şehrin daha sakin noktalarında konaklamak isteyenler ise Nabq ve El Salaam bölgesini tercih ediyor. Şehrin en lüks otellerinin başında Four Seasons Resort ve Royal Savoy geliyor. Daha uygun fiyatlarla konaklamak için ise Naama Blue ile Falcon Naama otelleri sıklıkla tercih ediliyor.

Şarm El Şeyh’te Ne, Nerede Yenir?

Geleneksel Mısır mutfağını lezzetlerinin deneyimlenebileceği şehirde; Kızıldeniz’de çıkan envaiçeşit balık ve Nil Deltası’nda üretilen pirinçten yapılan yemekler misafirlere sunuluyor. Kimyon, kişniş, kakulei, kırmızıbiber ve anason gibi birçok baharatın da yaygın olarak kullanıldığı Şarm El Şeyh mutfağında, en çok tüketilen et çeşitlerinin başında tavşan, güvercin, tavuk ve ördek geliyor.

Doğası sayesinde tropik meyve seçeneklerinin de bulunduğu şehirde; guava meyvesi ve suyu, yaş mısır, hurma, taze altın çiçek ve yeşil misket limonunun tadına bakılması ise özellikle tavsiye ediliyor.

 • Mangal, barbekü ve kebap: El Kababgy
 • Fransız Mutfağı: La Fleur
 • Deniz mahsulleri: Fares Seafood
 • İtalyan ve vejeteryan mutfağı: Frantogo
 • Hint yemekleri: Rangoli

Şarm El Şeyh’te Ne, Nereden Alınır?

Sina Yarımadası’nın turizm merkezi kabul edilen Şarm El Şeyh’te misafirlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak alışveriş rotaları bulunuyor. Soho alışveriş caddesinde biraz daha Avrupai ve lüks mağazalar ile bar ve restoranlar yer alıyor. Popüler mağazaların haricinde, özel parfüm dükkânları ve enfes mücevher dükkânlarına uğramadan geçmeyin.

Mısır’ın antik kültürünün yansıtıldığı papirüs kâğıtları ve gümüş plaket kolyeler de sevdikleriniz için güzel hediye seçenekleri olabilir.

Şarm El Şeyh’de Gece Hayatı

Şarm El Şeyh; akşam eğlenceleri, bar ve gece kulüpleri yani gece hayatıyla da öne çıkan şehirlerden biri. Naama Körfezi ise gece hayatının en renkli olduğu bölgelerin başında geliyor. Hard Rock Cafe, Little Buddha, Pacha Club ve Ice Bar ise şehrin alternatif ve tercih edilen eğlence mekanları arasında yer alıyor.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +20

Şehir Kodu: 69

Şarm El Şeyh Havalimanı: +20 69 3601140

Polis: 122

Turist Polis: 126

Ambulans: 12

HURGHADA

Hurghada, deniz turizmi denildiğinde akla gelen ilk rotalar arasında yer alır. Büyüleyici Kızıldeniz sahilleriyle öne çıkan kent hem yüzme hem de dalış sporu gibi sualtı sporları için tercih edilmektedir. Hurghada, çeşit çeşit resifleri ve batıkları ile Kızıldeniz’in dünyasını keşfetmek isteyenlere rengarenk bir seyahat deneyimi sunar. Deniz turizminin yanı sıra Sahra Çölü’nde benzersiz deneyimler sunan Hurghada’da yerli Bedevilerin yaşamlarına da tanıklık etmek de mümkündür.

Hurghada şehrinin adı, antik çağlardan bu yana bölgede yetişen bir bitkiden gelmektedir. Geçmişte sade bir balıkçı kasabası olan kent, 1913’te bölgede petrolün keşfedilmesi ve ardından ülkenin refah seviyesinin artmasıyla gelişmiş ve turizmini güçlendirmiştir. Kent üç bölgeden oluşmaktadır: otel, alışveriş merkezleri ve mağazalardan oluşan Sahl Hasheesh, eski şehir denilen El Dahar ve modern turizm bölgesi olarak tanımlanabilecek Sakkala bölgesi. Hurghada şehrinin komşuları; Beni Suef, Minye, Asyut, Sohag, Kina ve Luksor’dur. Kızıldeniz Eyaleti’nde bulunan şehir, başkent Kahire’nin 600 km güneyinde yer alır.

Hurghada Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Mısır
Bölge: Kızıldeniz Eyaleti
Yüz ölçümü: 203,683 km2
Dil: Arapça
Ortalama sıcaklık: 13 C
İklimi: Subtropikal Çöl İklimi
Bitki örtüsü: Çöl
GMT ile arasındaki fark: UTC+2
Telefon Kodu: +20
Para Birimi: Mısır Poundu
Priz Tipi: Tip C, 250V-2.5A, 22.9 C


Hurghada’ya Nasıl Gidilir?

Hurghada popüler bir turizm destinasyonu olduğu için hava yolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye’den aktarmalı veya direkt uçuşlarla ulaşmak mümkündür. İstanbul’dan Hurghada’ya direkt uçuşlar 2 saat 45 dakika sürmektedir.

Hurghada Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehrin toplu taşıma ağı fazla gelişmemiş olduğu için havalimanından şehir merkezine ulaşımda taksi ve araç kiralama seçenekleri kullanılmaktadır. Şehir merkezine ortalama ulaşım süresi 15 dakikadır.

Şehir içi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda en sık kullanılan toplu taşıma aracı beyaz minibüslerdir. Saatleri ve duraklarıyla ilgili genel bir düzen olmadığı için belirli bir plan dahilinde seyahat edenlerin taksi kullanması daha etkili bir tercih olacaktır. Taksi fiyatlarının makul olduğu şehirde, pazarlık kültürü de oldukça yaygındır. Araç kiralamak da başka bir alternatif olabilir.

Hurghada’ya Ne Zaman Gidilir?

Hurghada’yı keşif için en ideal dönem ilkbaharda nisan-mayıs, sonbaharda ise ekim-kasım aylarıdır. Bu dönemlerde hem deniz sıcaklığı seviyesi yüksek olduğu için sualtı sporlarının tadını çıkarabilir hem de yaz ayları boyunca devam eden aşırı sıcağa maruz kalmamış olursunuz. Hurghada’yı gezmek için ortalama 2-3 gün yeterlidir.

Hurghada’daki Festivaller

Hurghada’ya gitmek için festival dönemlerini de tercih edebilirsiniz. İşte şehirde düzenlenen festivallerden birkaçı:

 • Kıpti Yeni Yılı (Haziran)
 • Hurghada Uluslararası Festivali (Şubat)
 • Yat Yarışları ve Su Kayağı Festivali (Ekim)

Hurghada’da Gezilecek Yerler

Hughada; mükemmel sahilleri, çölde safari olanakları, masmavi mercan resifleri ve özwl dalış turlarıyla unutulmaz bir Mısır seyahati vadeden bir şehirdir. Keşfedebileceğiniz sayısız su altı zenginliğinin yanı sıra, çöl bedevilerinin yaşamı da şehri bu denli özel ve farklı kılan detaylar arasındadır. İşte Hurghada’dan görmeden dönmemeniz gereken yerlerden birkaçı:

Hurghada Kum Müzesi

Hurghada Kum Müzesi, Orta Doğu ve Afrika’da yer alan tek açık hava müzesidir. 42 adet heykel ve 17 adet kabartmadan oluşan müze koleksiyonunun yapımında dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçılarla çalışılmıştır. Hurghada kültürünü oldukça doğal koşullarda keşfedeceğiniz Kum Müzesi, seyahatinizde uğramadan dönmemeniz gereken yerlerden biridir.

Bedevi Köyü

Sahra’nın bir parçası olan Doğu Çölü, Hurghada’nın Safaga bölgesinde yer almaktadır. Burada geleneksel yaşamlarını sürdüren çöl bedevilerini ziyaret etme ve yaşam biçimlerini gözlemleme şansını yaşayabilirsiniz. Devasa kum tepeleri ve uçsuz bucaksız çöl kumlarının içinde, bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz bu bölgeyi rehber eşliğinde ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Kızıldeniz

Adeta masmavi bir cennet sunan Kızıldeniz, benzersiz resifleri, çeşitli sualtı batıklarıyla dünyanın her yerinden turisti kendine çekmektedir. Batık gemiler, mercan kayalıkları gibi dalış sporu için eşsiz fırsatlar sunan bu bölgede kendinizi masmavi sulara bırakarak, derinlikleri keşfedebilirsiniz. İsterseniz tekne turlarıyla çevrede bulunan diğer adaları da görebilirsiniz.

Mısır Gubal Boğazı

Mısır Gubal Boğazı (Straits Of Gubal), Sina Yarımadası ile Kızıldeniz arasında yer almaktadır. Hurghada’nın en dar su şeridi olan bu bölgede, The Thistlegorm adlı gemi batığı ve devasa mercan kayalıklarına dalış yapabilirsiniz. Dalış turizminin en popüler destinasyonlarından biri olan bölgeye, Hurghada’dan ulaşım da oldukça kolaydır.

Sindbad Submarine

Hurhada’da 22 metre derine kadar inebilen Sindbad Submarine adlı bir denizaltı bulunmaktadır. Dalış sporuna alternatif olarak tercih edebileceğiniz bu deneyim ile yaklaşık bir saat boyunca Kızıldeniz’in derin maviliklerini keşfedebilirsiniz. Sualtının benzersiz ve rengarenk gözlemleyebilir, Mısır seyahatinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Hurghada’da Nerede Kalınır?

Hurghada’da kalmak için tercih edebileceğiniz başlıca noktalar; El Bahr Caddesi, El Shohada Caddesi, Al Fondok ve Sheraton Road Caddeleri’dir. Marineyi de kapsayan bu bölgede çok sayıda otel bulunmaktadır. Marine çevresinde yer alan bazı oteller arasında Golden Rose Hotel, Hotel Regina, Le Pacha Resort ve Minamark Beach Resort tercih edilebilir. Şehir merkezinde bulunan otelleri tercih ederseniz ise Villamar Red Sea View, Meraki Resorts, Luxor Hotel gibi seçenekler mevcuttur.

Hurghada’da Ne, Nerede Yenir?

Hurghada mutfağı genellikle deniz mahsülleri içermektedir. Kalamar, karides, balık çeşitleri yoğun olarak tüketilmektedir. Bunun yanında Arap ve Mısır mutfağının geleneksel lezzetleri Falafel, Kushari ve Sayadeya gibi lezzetleri de burada deneyebilirsiniz. Peki, kültürüyle göz dolduran şehirde hangi lezzeti nerede denemeli?

Deniz mahsülleri, Sayadeya: Star Fish, El Halaka, The Heaven Restaurant
Geleneksel Mısır Mutfağı: Kan Zaman Restaurant, El Dar Darak Restaurant Falafel, Kushari: Sofra Restaurant, The Smokery
Kahvaltı: Malu’s Deli, Puddleduck Bar & Restaurant, Granada
Tatlı: The Purrfect Cuppa English Tea Room, Grasshopper Cafe Restaurant, Seventh Star Restaurant

Hurghada’da Nereden Alışveriş Yapılır?

Turistik cazibe merkezi haline gelen kentte alışveriş için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin başında gelen Senzo Mall, Kızıldeniz bölgesinde yer alan en büyük AVM’dir. Sheraton Caddesi üzerinde yer alan birçok dükkândan hem kendiniz hem de sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz. Bu cadde üzerindeki en meşhur mağaza ise Cleopatra Center’dır. Hediyelik eşya almak isterseniz; Mısır halıları, Orta Doğu baharatları, el yapımı takılar ve piramit bibloları bulabilirsiniz. Yerel ürünler için eski şehir kısmı Al Dahar’ı gezmekte fayda vardır.

Hurghada’da Gece Hayatı

Hurghada’da eğlence kültürü oldukça renklidir. Geleneksel Arap eğlence kültürünü deneyimleyebileceğiniz, Tannura dansı gibi yerel etkinlikleri görebileceğiniz programlar düzenlenmektedir. Bunun yanında El Gouna bölgesinde yer alan Peanuts Bar, Irish Pub, The Bartender gibi lüks ve modern eğlence mekanlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Şehir genelinde pazarlık oldukça yaygındır, alışveriş yaparken mutlaka şansınızı denemelisiniz.
 • Şehirde şişe su içilmesi tavsiye edilmektedir.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +20

Şehir Kodu: 65

Hurghada Havalimanı: +20 65 3414213

Polis: 122

Venue Detail

rezervasyon@turenka.com
+90 212 506 01 42 - 43
İstanbul

Google Maps

Working Hours

08:00 - 18:30
08:00 - 16:30
Closed