İtalya

ROMA

Tarihin en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapmış kadim bir şehir olan Roma, günümüzde de dünyanın en önemli kentlerinden biri konumunda. İtalya’nın en büyük şehri ve başkenti olan kent, turistik anlamda da en gözde metropoller arasında yer alıyor. Tarihi dokusunun yanında alışveriş imkanları, gece hayatı ve yeme-içme kültürüyle öne çıkan şehir, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil vadediyor. İşte A’dan Z’ye tüm detaylarıyla Roma şehir rehberi…

Genel Bilgiler

Ülke: İtalya
Bölge: Güney Avrupa
Yüz ölçümü: 1285 km²
Dil: İtalyanca
Ortalama sıcaklık: 15.7 °C
İklimi: Akdeniz ılıman
Bitki örtüsü: Akdeniz tipi bitki örtüsü
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +39
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip C, F ve L / 230 V


Roma Nerededir?

İtalya’nın orta bölgelerinde, Tiber ve Aniane nehirleri arasında kalan şehir, Akdeniz’e oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Ülkedeki en önemli bölgelerden biri olan Lazio bölgesinin de başkenti olan kent, kuzeyde Floransa ve Perugia, doğuda Pescara güneyde ise Napoli ile komşu.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

Ilıman Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Roma, yılın her döneminde gezilebilecek şehirlerden bir tanesi. Kentte ne yaz aylarında ne de kış aylarında çetin hava koşulları görülüyor. Ancak dünyanın dört bir yanından gezginin çok sık seyahat ettiği bir şehir olan Roma, yaz aylarında zaman zaman çok fazla kalabalık olabiliyor. Eğer İtalya’nın başkentini kalabalıklar içinde bunalmadan gezmek istiyorsanız ilkbahar veya sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Hem tarihi yapıları hem de modern mimarinin önemli eserlerini barındırmasıyla Roma, gezilecek pek çok noktaya sahip bir şehir. Ayrıca kentte alışveriş için de pek çok seçenek bulunuyor. İtalya’nın bu ilgi çekici şehrini tam anlamıyla gezmek istiyorsanız Roma seyahatine yaklaşık bir hafta ayırmanız yeterli olacaktır.

Roma Festivalleri

Rönesans’ın kalbi İtalya, İtalya’nın da başkenti Roma olunca, bu kadim şehrin sanatla iç içe olmaması düşünülemez. Yıl boyu birçok sanatsal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan başkentte çok sayıda festival de düzenleniyor. İşte, Roma’nın en önemli etkinlik ve festivalleri:

 • Roma’nın Kuruluşu – 21 Nisan
 • Uluslararası Tenis Şampiyonası – Mayıs
 • San Pietro Kutlamaları ve San Paolo Kutlamaları – 29 Haziran
 • The Noantri Festival – Temmuz
 • Estate Romana Musica – Temmuz ve Ağustos

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Roma’ya ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım yöntemi tabii ki hava yolu ulaşımı. İtalya’nın başkentine ülkemizin birçok kentinden direkt ya da aktarmalı uçuşlar düzenleniyor. İstanbul’dan Roma’ya ulaşmak isterseniz 1377 km’lik mesafeyi yaklaşık 1 saat 57 dakikada aşabilirsiniz. Başkent Ankara ve İzmir gibi şehirlerden de Roma’ya İstanbul aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Fiumicino – Leonardo Da Vinci Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’den Roma’ya hareket eden uçakların iniş yaptığı havalimanı olan Fiumicino, şehrin en büyük havaalanı. Aynı zamanda İtalya’nın ilk havalimanı olan yapı, şehir merkezinin 38 km güneybatısında konumlanıyor. Roma’nın merkezi bölgelerine yaklaşık 30 dakikalık bir uzaklıkta olan havalimanından otobüs, tren veya taksi yoluyla kente ulaşım sağlayabilirsiniz. Fiumicino-Roma hattında çalışan ve Leonardo Express adı verilen tren seferi, havalimanına inen yolcular tarafından en sık tercih edilen ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor. Ayrıca havalimanında, kısa aralıklarla şehir merkezine hareket eden otobüs seferleri de düzenleniyor.

Roma’da Şehir İçi Ulaşım

Birçok metropolde olduğu gibi Roma’da da oldukça gelişmiş bir metro ağı mevcut. Hem kentin yerel sakinleri hem de Roma’yı ziyaret eden turistler tarafından sıklıkla tercih edilen metro ağı, Metropolitana adıyla anılıyor. Üç farklı hata sahip olan metro ağı toplamda 60 km uzunluğunda. Şehir içi ulaşımda en sık kullanılan hatlar olan A ve B hatları Termini adı verilen durakta kesişiyor. Şehrin farklı bölgelerine ulaşmak ve hatlar arası aktarma yapabilmek adına Termini durağı, Roma’nın şehir içi ulaşımında hayati bir role sahip. Roma’da ayrıca otobüsler de şehir içi ulaşım konusunda önemli bir yer tutuyor. Metro ulaşımının olmadığı bölgelere belediye otobüsleriyle kolayca ulaşabilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler

Dünyanın en güçlü imparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğu’nun ana vatanı olan başkent, tarihi yapılardan hoşlanan gezginlere adeta bir şölen vadediyor. Köklü geçmişinin yanı sıra günümüzde de önemini aynı oranda koruyan kent, Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olma unvanına sahip.

Kolezyum

Başkentin en dikkat çekici yapılarının başında hiç kuşkusuz Kolezyum geliyor. Ünü tüm dünyaya yayılmış olan yapı, adeta şehrin simgesi konumunda. M.S. 72 yılında inşaatına başlanan amfiteatr, Flavianus adıyla da anılıyor. 188 metre uzunluğa ve 156 metre genişliğe sahip olan yapı, tam 450 yıl boyunca aktif olarak kullanılmış. 2007 yılından beri Dünyanın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak kabul edilen Kolezyum, Roma gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Ancak Kolezyum’un Roma’yı ziyaret eden tüm gezginler tarafından büyük ilgi gördüğünü hatırlatmakta fayda var. Bu durum da doğal olarak Kolezyum’a giriş için uzun sıralar oluşmasına neden oluyor. Kolezyum ziyaretinizde uzun sıralar bekleme ihtimalini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Kimilerine göre Paris’i bile gölgede bırakarak aşkın şehri olarak tanımlanan Roma’nın en popüler gezi noktalarından bir tanesi de Trevi Çeşmesi. Aşk Çeşmesi adıyla da anılan yapı, 1732 yılında heykeltıraş Nicola Salvi tarafından tasarlanmış. Şehrin bir diğer önemli noktası olan Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan Aşk Çeşmesi, havuza para atma ritüeliyle de oldukça popüler. Rivayete göre çeşmeyi ziyaret eden kişiler sağ elleriyle sol omuzlarının üstünden havuza para attıkları takdirde dilekleri gerçek oluyor.

İspanyol Merdivenleri

Roma fotoğraflarının başrolünü kimseye kaptırmayan yerlerden bir tanesi de tabii ki İspanyol Merdivenleri. Trevi Çeşmesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan merdivenler, hem yerel halkın hem de Roma’yı ziyaret eden gezginlerin gözdesi konumunda. 1700’lü yıllarda inşa edilen İspanyol Merdivenleri, aynı zamanda şehrin sosyalleşme mekanlarından bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Roma Forumu

Roma İmparatorluğu’nun en çarpıcı izlerini görebileceğiniz yerlerden bir tanesi olan Roma Forumu, Kolezyum’un batısında yer alıyor. Romalıların tarih boyunca ticaret ve kültür merkezi olarak kullandığı bölge, günümüzde ayakta kalan en etkileyici antik kentlerden bir tanesi. Forum Magnum adıyla da anılan Roma Forumu’nu Roma ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

Pantheon

Dünyadaki en görkemli tapınaklardan biri olan Pantheon, Roma İmparatoru Hadrian tarafından M.S. 118-125 yılları arasında inşa edilmiş. Tarih boyunca iki kez yangın sebebiyle zarar gören tapınak üçüncü kez yenilenmiş ve günümüzdeki halini almış. Son derece görkemli kubbesi, eşsiz mimarisi ve günümüze kadar korunmuş tarihi dokusuyla Pantheon, Roma’nın en önemi yapıları arasında yer alıyor.

Aziz Petrus Bazilikası

Roma’da çok sayıda bazilika, katedral ve tarihi kilise yer alıyor. Bunlar arasında en fazla öne çıkanlardan bir tanesi ise hiç kuşkusuz Aziz Petrus Bazilikası. Vatikan’da yer alan bazilika, aynı zamanda dünyanın en büyük kilisesi olma unvanını da taşıyor. Aynı anda 60 bin kişiyi ağırlayabilen yapı, 222 metre uzunluğa ve 138 metrelik yüksekliğe sahip.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma, oldukça turistik bir kent olması sayesinde çok sayıda otel seçeneğine sahip. Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan Termini bölgesi, toplu ulaşım için de kritik bir noktada bulunmasından dolayı konaklama amacıyla sıkça tercih ediliyor. Ayrıca Centro Storico adı verilen tarihi kent merkezi de çok sayıda otel seçeneğine sahip. Roma’da alışverişin kalbinin attığı yerlerden biri olan Via Veneto caddesi de alternatif konaklama bölgelerinden bir tanesi.

Roma’da Ne, Nerede Yenir?

Mutfak kültürüyle tüm dünyaya nam salmış bir ülke olan İtalya’nın başkenti Roma, tabii ki yeme-içme kültürü bakımından da oldukça gelişmiş durumda. Başkente dünyanın dört bir yanından yalnızca gastronomi amaçlı geziler dahi düzenleniyor. Roma’nın en ünlü lezzetleri arasında tabii ki en üst sıralarda meşhur İtalyan pizzası yer alıyor. Via Del Governo’da bulunan Pizzeria Baffetto, en leziz pizzaları tadabileceğiniz mekanlardan bir tanesi. Pizzanın yanı sıra İtalya’nın bir diğer ünlü yemeği olan makarnalar da Roma’da mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden.

Ayrıca kentte kahve kültürü de oldukça yaygın. Şehrin dört bir yanına yayılan kafelerde meşhur İtalyan kahvesi espresso’nun keyfini çıkarabilirsiniz. Tabii ki Roma mutfağı yalnızca bu lezzetlerle sınırlı değil. En popüler yemeklerin yanı sıra şehre özgü diğer alternatif lezzetler de gastronomi meraklılarının rotasını başkente çevirmesine neden oluyor. İşte Roma’nın diğer meşhur yemekleri:

 • Panini
 • Risotto
 • Trapizzino
 • Tigelle
 • Saltimbocca
 • Gelato (Roma Dondurması)

Roma’dan Ne Hediye Alınır?

Alışveriş seven gezginlerin kendilerini adeta cennete düşmüş gibi hissedecekleri bir şehir olan Roma, hediyelik eşya konusunda da oldukça zengin bir çeşitlilik sunuyor. Şehrin birçok caddesinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanında oldukça farklı konseptte ürünler bulmak mümkün. Özellikle moda alanında oldukça gelişmiş bir ülke olan İtalya’nın başkenti Roma, çok sayıda butiğe de sahip. Via Condotti ve Via del Corso gibi caddelerde sıra sıra dizilmiş yüzlerce dükkan, hediyelik eşya arayışında olanlara zengin alternatifler sunuyor. Aynı zamanda Roma’da tablolar, geleneksel figürlere sahip biblolar veya deri ürünleri gibi seçenekleri de hediyelik olarak tercih edebilirsiniz.

Roma’da Gece Hayatı

Roma, gece hayatından hoşlanan gezginlere de unutulmaz bir tatil vadediyor. Trastevere ve Campo De Fiori bölgeleri başta olmak üzere şehrin birçok noktasında çok sayıda bar ve gece kulübüne rastlamak mümkün. Aynı zamanda şehirde, özellikle yaz aylarında çok sayıda sokak partisi de düzenleniyor. Roma seyahatinizde başkentin gece hayatını da deneyimlemek istiyorsanız Locanda Atlantide, Goa veya Akab Club gibi kentin popüler mekanlarını tercih edebilirsiniz.

Roma’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Roma seyahatiniz için Schengen vizesi almanız gerekiyor.
 • Şehirdeki birçok yerel butik ve dükkan öğle saatlerinde kapalı olabiliyor. Büyük mağazalar ise öğle arası vermemekle birlikte genellikle 09:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.
 • Bazı restoranlarda menüdeki ürünlerin fiyatı mekanda oturup oturmama tercihinize göre değişiklik gösteriyor. Özellikle yerel fast food restoranlarında paket yaptırdığınız ürünleri daha ucuza satın alabilirsiniz.
 • Çok sayıda müzeye sahip bir şehir olan Roma’da bir müze kartı satın almayı düşünebilirsiniz. Kentte Roma Pass ve Omnia ismi verilen iki farklı müze kartı kullanılıyor.
 • Hristiyan dünyası için kutsal bir yer olan Vatikan da Roma sınırları içerisinde yer alıyor.

Önemli Telefonlar ve Adresler

 • Roma Türkiye Büyükelçiliği: Via Palestro, 28, 00185 Roma | Telefon: +39 06 445941
 • Polis: 112
 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112

VENEDİK

“İtalya’nın en turistik şehri” övgüsünün hakkını veren masal şehri Venedik’in kuruluşu ile ilgili pek çok rivayet olsa da kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Orta Çağ döneminde balıkçılık ve gemi ticareti ile Akdeniz ticaretinin güçlü taşlarından biri olan şehirde, sanat ve mimari de epey gelişmiştir. Venedik, bu yönü sayesinde, Rönesans Dönemi’nde birçok sanatçıya ev sahipliği yapmış ve bu dönemdeki gelişmelerde önemli rol oynamıştır. Adalar ve kanallardan oluşan şehirde bulunan pek çok tarihi yapı “UNESCO Dünya Kültür Mirasları” listesinde yer almaktadır. Güneydoğu İtalya’da Veneto bölgesinin başkenti olan Venedik; kanalları, manzaraları, tarihi, festivalleri, romantik atmosferi ile gözde turizm rotaları arasındadır. Ada şehir olan Venedik, Padua ve Treviso şehirleriyle bir metropolitan bölge oluşturmaktadır.

Venedik Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: İtalya
Bölge: Güneydoğu İtalya
Yüz ölçümü: 414,57 km2 (kent) / 257,73 km2 (su)
Dil: İtalyanca
Ortalama sıcaklık: 13 C
İklimi: Akdeniz
Bitki örtüsü: Makiler, yeşil meşeler, zeytinlikler
GMT ile arasındaki fark: UTC+01:00
Telefon Kodu: +39
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: L250V-16 A


Venedik’e Nasıl Gidilir?

İki tane havalimanı bulunan şehre en rahat ulaşım hava yoluyla sağlanmaktadır. Pegasus Hava Yolları ile tüm şehirlerden İstanbul aktarmalı olarak Venedik’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Venedik Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Şehir merkezine kara yoluyla 12 km, deniz yoluyla 10 km mesafede bulunan Marco Polo Havalimanı’ndan merkeze ulaşım için farklı alternatifler bulunur. Şehir merkezine yaklaşık 35 dakikada giden şehir otobüsleri en uygun fiyatlı ulaşım seçeneğidir. Özellikle yanınızda valiziniz yoksa ve ekonomik bir ulaşım aracı arıyorsanız ACTV şehir otobüsleri en uygun tercih olacaktır.

Saatte en az iki defa hizmet veren ATVO Express servis otobüsleri, havalimanından şehir merkezine ortalama 20 dakika içerisinde ulaşım sağlar. Marco Polo Havalimanı servis otobüsü zaman çizelgesine bakarak seyahatinizi planlayabilirsiniz. Deniz yoluyla da şehre ulaşım sağlamak mümkündür. Deniz botları ya da biraz daha yüksek ücretlerle çalışan deniz taksileri, 25 dakikalık keyifli ve şehrin ruhuna yakışan bir yolculuk ile şehir merkezine ulaşım sağlar.

Şehir içi Ulaşım

Venedik’te şehir içi ulaşım; deniz otobüsü, deniz taksileri, kayıklar, vapurlar ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Lokal trenler ile civar şehirlere ve kasabalara ulaşmak da mümkündür. Deniz otobüs biletlerinin ücretlendirilmesi lokasyona göre farklılık göstermektedir. Tek kullanımlık biletler pahalı olduğu için turistlerin kalacakları gün sayısına bağlı olarak 1/2/3/7 günlük gezi kartları almaları tasarruflu gezmelerini sağlar.

Ayrıca “Venezia Unica City Pass” kartını temin ederek hem ücretsiz olarak otobüs ve vapur kullanabilir hem de birçok müzeyi indirimli veya ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Venedik’e Ne Zaman Gidilir?

Her mevsim ayrı bir güzelliği olan Venedik, festival zamanları kadar bahar aylarında da ziyaretçilerine oldukça keyifli bir ortam sunar. Kanal gezileri ve yakın adaları ziyaret etmenin yanı sıra şehrin labirent gibi sokaklarında dolaşmak oldukça keyiflidir. Şehri gezmek için en az iki gün ayırılması tavsiye edilir. Civardaki diğer şehirleri ve kasabaları gezmek isterseniz bu süreyi daha geniş tutmanızda fayda var.

Venedik’teki Festivaller

Birçok festivale ev sahipliği yapan Venedik’in en meşhur festivali Karnaval’dır.

 • Karnaval Festivali – Maskeli, kostümlü (Şubat)
 • Vogalonga Festivali – Kanallarda tekne festivali (Mayıs)
 • Redentore Festivali – Kostümlü, havai fişekli gece festivali (Temmuz)
 • Salute Festivali – Havai fişek festivali (Kasım)

Venedik’te Gezilecek Yerler

Hem doğal hem de tarihi güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Venedik’te; kanallardan bazilikalara, adalardan tarihi meydanlara gezilecek pek çok özel rota bulunur. Bunun yanı sıra, muhteşem şehir manzarasını ziyaretçilerine armağan eden kanal turu, şehirde mutlaka deneyimlenmesi gereken etkinliklerin başında gelir.

Grand Kanal Turu

Bu tur; şehrin ana kanalından geçen bot veya kayıklar ile tarihi binaları denizden izleme imkânı tanır. Piazza San Marco ile Rialto Köprüsü’nü birleştiren şehrin ana hattı ile yol boyunca Gotik dönem ve erken Rönesans yapılarını uzaktan seyre dalabilirsiniz.

San Marko Bazilikası

Venedik’in en meşhur katedrali olan San Marko Bazilikası, San Marko meydanında yer alır. Bizans mimarisinin özelliklerini taşıyan bazilika, kapılarının üstündeki altın kaplama mozaiklerle oldukça ihtişamlı bir yapıdır.

San Marko Meydanı

Venedik’in en büyük meydanı olan San Marko, birbinden güzel mimari yapılara ev sahipliği yapması sebebiyle turistlerin gözde rotaları arasında yer alır. Meydanda ziyaretçilerin dinlenip, bir şeyler yiyip içebileceği kafeler de bulunur. Meydanda bulunan 500 yıllık saat kulesi Torre dell’Orologio’nun tepesi de muhteşem şehir manzarasını ziyaretçilerine sunar.

Rialto Köprüsü

Şehrin ilk yerleşim yerini temsil eden Rialto köprüsü, 1588 yılında inşa edilmiş anıtsal bir yapıttır. 400’den fazla köprüsü olan Venedik’te bu köprü, tarihi ve mimarisi ile ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Şehrin tarihinin izlerini taşıyan köprü, Grand Kanal üzerinde bulunmaktadır.

Adalar

Venedik’in irili ufaklı birçok adası vardır. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp, farklı bir atmosfer tatmak isterseniz; şehir merkezine 40 dakika mesafede yer alan ve rengarenk kutu evleriyle ünlenen tarihi Burano Adası’nı ve 30 dakikalık mesafede bulunan, plajlarıyla meşhur Lido Adası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Venedik’te Nerede Kalınır?

Bütçenize göre lüks otellerden, sade apart otellere kadar geniş seçenekler sunan Venedik’te, her tercihe uygun konaklama imkânı bulunmaktadır. Lüks bir otel arıyorsanız; Baglioni Hotel Luna, JW Marriott Venice Resort & Spa, Hotel Danieli ve Gritti Palace güzel seçenekler arasındadır. Lüks ve romantik bir gezi planlıyorsanız; Palazzo Venart Luxury Hotel, San Clemente Palace Kempinski Venice gibi butik otelleri tercih edebilirsiniz.

Konaklama konusunda tercihiniz sadelik ve sakinlikten yanaysa, şehrin kalabalığından uzak olan Lido adasındaki oteller doğru bir tercih olacaktır. Bir diğer alternatif de şehrin karmaşasından uzaklaşıp yerli halkla iç içe olabileceğiniz, civar kasabalardaki konaklama seçenekleridir.

Venedik’te Ne, Nerede Yenir?

Yemekleriyle dünya çapında ün kazanmış olan İtalya’nın ada şehri Venedik’te, risottodan pizzaya pek çok özel lezzeti tadabilirsiniz. İtalya’nın bazı yönleriyle Türk mutfağına benzerlik gösteren muhteşem mutfağını oldukça özel mekanlarda deneyimleyebilirsiniz. Özellikle hakiki İtalyan pizzaları için harika yerel alternatifler bulabilirsiniz.

 • Risotto ve Spagetti: Osteria da Alberto
 • Deniz ürünleri: Ristorante Dalla Marisa
 • Cicchetti (Venedik atıştırmalıkları, Tapas): Osteria Al Portego
 • Buranelli (Venedik bisküvisi): Tonolo

Venedik’te Ne, Nereden Alınır?

Venedik’ten; Murano camları, karnaval maskeleri, otantik kapı tokmakları, el yapımı tahta bulmacalar, el yapımı ayakkabılar, İtalyan makarnaları, peynir çeşitleri, el yapımı gemi maketleri ve Venedik minyatürleri gibi bölgeye özgü şeyler satın alabilirsiniz.

San Marko Meydanı ve Rialto Pazarı, turistlerin en sık uğradığı alışveriş rotalarıdır. Cannaregio Bölgesi ise seçkin antikacıları ve ikinci el mağazalarıyla hizmet verir. Bu bölge, hediyelik eşya almak isteyenlerin ilk durağı niteliğindedir.

Gece Hayatı

Oldukça gelişmiş bir gece hayatı olan Venedik’te günün yorgunluğunu atmak ve keyifli bir gece geçirmek için farklı seçenekler bulabilirsiniz: Jazz meraklısıysanız Ponte dei Pugni bölgesinde bulunan Jazz kulüplerine rezervasyon yaptırabilirsiniz. Venedik’in dokusuna uygun romantik bir atmosfer arıyorsanız Fondamenta delle Zattere bölgesinde bulunan mekanları; yerli halkla birlikte vakit geçirmek ve yerel kültürün bir parçası olmak istiyorsanız Campo Santa Margherita bölgesini ziyaret edebilirsiniz.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Venedik, oldukça kalabalık bir turistik şehirdir. Tenha saatleri yakalamak istiyorsanız erken kalkmanız işe yaracaktır.
 • Yaz aylarında nemle birlikte oldukça sıcak olan şehirde sivrisinek sorunu mevcuttur. Gitmeden önce bu konuda önlem almanız tavsiye edilir.
 • Gondol ve deniz taksisiyle yolculuk pahalı fakat fantastik bir deneyimdir.
 • Venedik, kanallar arasında labirent bir şehirdir, bu sebeple şehri yürüyerek keşfetmek en doğru tercih olacaktır.

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +39

Şehir Kodu: 41

Polis: 112

Ambulans: 118

 

MİLANO

Dünyaca ünlü giyim markalarına ev sahipliği yapan Milano, moda denince akla gelen ilk şehirlerden biri. Birbirinden ünlü tasarımcıların bir araya geldiği Milano’da alışveriş yapmak ise ayrı bir keyif. Otomotiv, finans ve sanayi alanlarında da oldukça gelişmiş olan Milano, İtalya’nın en önemli ikinci şehri konumunda. Hem tarihi hem modern yapıların bir arada yer aldığı şehir, Avrupa’nın keşfedilmeye değer noktaları arasında yer alıyor.

Milano Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: İtalya
Bölge: Avrupa
Yüz ölçümü: 183 km²
Dil: İtalyanca
Ortalama sıcaklık: 15 °C
İklimi: Nemli sub-tropikal iklim
Bitki örtüsü: Kaba otlar, maki
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +39
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip C / F / L


Milano Nerededir?

Kuzey İtalya’da konumlanan Milano, Lombardiya eyaletinin başkentidir. 3 milyonu aşkın nüfusa sahip olan kent; Corsico, Assago ve Cesano Boscone şehirleriyle komşudur.

Milano’ya Ne Zaman Gidilir?

Yıl boyunca binlerce turisti ağırlayan Milano’da nemli sub-tropikal iklim özellikleri hakim. Şehirde kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise çoğunlukla sıcak ve kurak geçiyor. En soğuk ay ocak olurken sıcaklık ortalama 3 °C dolaylarında seyrediyor. Eğer seyahatinizi kış aylarında yapmayı düşünüyorsanız, bavulunuzda kalın kıyafetlere yer açmalısınız. Soğuk hava ile birlikte kar yağışının da zaman zaman kendini gösterdiği ocak, şubat ayları Milano’nun en sakin olduğu zamanlar.

Hava sıcaklıklarının yükselmeye başladığı nisan ve mayıs ayları ise şehri keşfetmek için en ideal dönem. Ortalama sıcaklığın 15 °C olduğu bahar aylarında şehri keyifle gezebilirsiniz. Temmuz ve ağustos ayları Milano’nun en sıcak dönemleri olmakla birlikte, turistlerin de şehre en fazla ilgi gösterdiği zaman aralığını oluşturuyor. Eğer kalabalık sizi yoruyorsa seyahatinizi ilkbahar ve sonbahar aylarında planlamanız en doğrusu. Milano’yu gönlünüzce gezmek isterseniz, en az üç gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

Milano’daki Festivaller

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Milano’da yıl boyunca etkinlikler hız kesmeden devam ediyor. Siz de gezinizi planlarken Milano’daki etkinlik listesine göz atabilirsiniz:

 • Milano Moda Haftası (Şubat/Eylül)
 • Milano Karnavalı (Şubat/Mart)
 • Açık Hava Tasarım Festivali (Nisan)
 • La Notte Bianca (Haziran)
 • Milano Film Festivali (Eylül)
 • Milano Caz Festivali (Kasım)

Milano’ya Nasıl Gidilir?

Milano’ya gitmeyi düşünüyorsanız, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuşla Milano Bergamo Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Farklı şehirlerden Milano’ya gitmeyi düşünüyorsanız, İstanbul aktarmalı seferlerini tercih edebilirsiniz.

Milano’da Ulaşım İmkanları

Milano, yürüyerek gezmesi en keyifli şehirlerden biri olsa da gelişmiş ulaşım ağı sayesinde dilediğiniz yere toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Metro ile birlikte tramvay, otobüs ve banliyö treni Milano şehir içi ulaşım için tercih edebileceğiniz seçenekler arasında. Dört ayrı hatta 111 istasyonu bulunan Milano metrosu, şehirde en hızlı ulaşımı sağlıyor. Metro haritasını havalimanındaki turizm ofislerinden temin edebilirsiniz. Metro, haftanın her günü sabah 06.00-00.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Trenler yoğun saatlerde 2-4 dakikada bir geliyor. M1 (Kırmızı) ve M3 (Yeşil) metro hatları ile Duomo Katedrali’ne ulaşabilirsiniz.

1876 yılından bugüne dek hizmet veren Milano tramvayı, şehirde toplu ulaşım için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek. 18 hattan oluşan tramvaylar 05.00-02.30 saatleri arasında hizmet veriyor. 80’in üzerinde yerel otobüs hattı ve birkaç troleybüs hattının da bulunduğu Milano’da gece yarısından sabah 06.00’ya kadar çalışan gece otobüsleri de mevcut. Özellikle gece hayatının yoğun olduğu bölgelerde hizmet veren bu otobüsler sayesinde saat sıkıntısı olmadan dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Milano’da toplu ulaşım araçlarını kullanabilmek için biletinizi metro istasyonlarındaki otomatlardan ve gazete büfelerinden edinebilirsiniz. Şehri daha rahat gezmek isterseniz taksileri de tercih edebilirsiniz.

Milano Bergamo Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Milano Bergamo Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre mesafede yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için havalimanı otobüslerini tercih edebilirsiniz. İlk seçeneğiniz olan Autostradale Terravision Bus, Bergamo Havalimanı ile Milano Tren İstasyonu (Milano Centrale) arasında ulaşım sağlıyor. Her 20 dakikada bir hareket eden otobüsler 04.00-01.00 saatleri arasında hizmet veriyor.  Orio Shuttle, havalimanından şehir merkezindeki tren istasyonuna gitmek için kullanabileceğiniz seçeneklerden bir diğeri. 03.00-00.00 saatleri arasında kullanabileceğiniz shuttle her 30 dakikada bir hareket ediyor.

Bergamo Havalimanı’ndan Milano’ya gitmek için tren seçeneği de mevcut, ama aktarma yapmanız gerekiyor. Öncelikle havalimanı çıkışında 1 numaralı otobüse binerek Bergamo Tren İstasyonu’na ulaşmanız gerekiyor, buradan bölgesel trenlerden birine binerek Milano Tren İstasyonu’na yaklaşık bir saatlik bir yolculuk ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha rahat bir ulaşım seçeneği için taksileri de tercih edebilirsiniz.

Milano’da Gezilecek Yerler 

Avrupa’nın moda, sanat ve tasarım alanlarında öncü şehri Milano’da unutulmaz bir tatil sizleri bekliyor. Milano’da gezilecek yerlere göz atarak seyahat planınızı oluşturabilirsiniz. İşte, Milano’nun öne çıkan gezi noktaları…

Duomo Katedrali

Milano’da görülmeye değer ilk yer, gotik mimarisi ile baş döndüren Duomo Katedrali. Yapımına 1836 yılında başlansa da 1905 yılında tamamlanabilmiş olan Duomo Katedrali, aynı zamanda şehrin simge yapısı. Katedrale sadece dışarıdan bakmakla yetinmeyin, mutlaka bilet alıp içerisini de gezin. Zamanınız varsa katedralin tepesine çıkıp nefis Milano manzarasına bir de buradan şahit olabilirsiniz.

Galleria Vittorio Emanuele II

Duomo Katedrali’nin yanı başında yer alan Galleria Vittorio Emanuele II, cam kubbeli tavanı ve işlemeli yer mozaikleriyle son derece ilgi çeken tarihi bir alışveriş merkezi. Dünyaca ünlü mağazalara ev sahipliği yapan alışveriş merkezindeki kafe ve restoranlarda İtalyan lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Santa Maria delle Grazie Bazilikası

Santa Maria delle Grazie Bazilikası, gerek tarihi dokusu gerek içerisindeki paha biçilemez eserlerle Milano’nun en fazla ziyaretçi ağırlayan gezi duraklarından biri. Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği isimli ünlü eseri de burada sergileniyor. Bazilikayı ziyaret etmek için biletinizi internet üzerinden satın alabilirsiniz.

La Scala Opera Binası

Avrupa’nın en ünlü opera binalarından biri olan La Scala, 1778 yılından günümüze dek sanatseverleri ağırlıyor. Dilerseniz opera binasının içerisindeki müzeyi ziyaret edebilir, opera tarihine ilişkin belgeleri, kostümleri, resim ve heykelleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

Sforzesco Şatosu

Milano’da gezilecek yerlerden bir diğeri, 15. yüzyılda inşa edilen ve şimdilerde birçok müzeye ev sahipliği yapan Sforzesco Şatosu. Kaleyi ücretsiz gezebilirsiniz, ancak müzeleri ziyaret etmek isterseniz bilet almanız gerekiyor. Şatoyu ziyaret ettikten sonra hemen arkasında yer alan Sempione Parkı’nın çimlerine uzanarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Milano’da Nerede Kalınır?

Milano, zengin konaklama seçenekleriyle dünyanın dört bir yanından misafirlerini ağırlıyor. Eğer gezilecek yerlerin tamamına yürüyerek ulaşmak istiyorsanız, konaklama tercihinizi Duomo çevresinden yana kullanabilirsiniz. Yeme-içme olanaklarının çeşitliliği, alışveriş imkanları ve sınırsız gece hayatı ile öne çıkan Duomo çevresinde pek çok konaklama seçeneği yer alıyor. Sanat galerilerinin ağırlıklı olarak yer aldığı Brera, Milano’nun en bohem semti olarak biliniyor. Gençlerin ağırlıkta olduğu Navigli ise eğlence hayatına düşkün olanların tercihi oluyor.

Şehrin ana tren istasyonu olan Milano Centrale çevresi uygun fiyatlı konaklama seçenekleri sunarken İtalya’nın diğer şehirlerine kolaylıkla ulaşım imkanı da sağlıyor. Özellikle yaz aylarında turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Milano’da konaklama sıkıntısı yaşamamak için erken rezervasyon yaptırmanız şart.

Milano’da Ne, Nerede Yenir?

Söz konusu İtalya olunca yemek konusunda sıkıntı çekmeniz neredeyse imkansız. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağının öne çıkan yemeklerini Milano’da deneme şansı bulabilirsiniz. İtalyan yemekleri denince akla ilk gelenler, elbette pizza ve makarna. Ancak Milano’ya özgü yemekleri denemek isterseniz, dana inciğin sebzelerle bir araya gelerek hazırlandığı Osso Buco’yu listenize ekleyebilirsiniz. İtalyan pilavı risottoya farklı bir yorum kazandıran Risotto Alla Milanese damağınızda unutulmaz bir tat bırakırken pişi benzeri Panzerotti de denemeye değer lezzetler arasında yer alıyor. Panna Cota, Tiramisu ve Amaretti, Milano’nun öne çıkan tatlıları arasında başı çekiyor.

Yöresel yemekleri denemek için Trattoria adı verilen küçük lokantaları tercih edebilirsiniz. Espresso ve cappuccino molası vermek isterseniz, BAR adı verilen lokal dükkanlara uğrayabilirsiniz. İtalyanların iş çıkışı sosyalleştiği ve yemek öncesi bir şeyler atıştırdığı aperitivo kültürü, Milano’da da gelenekselleşmiş aktiviteler arasında. Çoğunlukla 18.00-21.00 saatleri arasında düzenlenen aperitivo etkinliğinde, sadece içeceğinizin ücretini ödeyerek dilediğiniz kadar atıştırmalık tadabilirsiniz.

Milano Restoran Önerileri

 • Geleneksel Milano Yemekleri:  Boccondivino, Rizzo Come A Casa, Nerino Dieci Trattoria, Da Vic – Ristorante Guerrini, Savini, Luini
 • Pizza: Pizza Am, Da Zero, Marghe, Berbere, Dry
 • Aperitivo: Mag Cafe, Bar Basso, Rita

Milano’dan Ne Hediye Alınır, Nereden Alışveriş Yapılır?

Milano tam bir alışveriş cenneti. İtalya’nın en lüks markalarının yer aldığı şehirde sayısız mağaza, özel tasarım butikleri ve alışveriş merkezleri yer alıyor. Milano’dan birbirinden şık kıyafetler, deri çanta ve ayakkabılar alabilirsiniz. İtalyan şarapları, peynir, makarna ve çikolata hem kendiniz hem de sevdikleriniz için lezzetli hediye alternatifi olabilir. Milano’da alışveriş turuna çıkmak istiyorsanız, Montenapoleone Caddesi uğramanız gereken ilk nokta. En lüks markaların sıralandığı caddede gezerken etrafınızda birbirinden şık Milanoluları görebilirsiniz.

La Rinascente, Galleria Vittoria Emanuele II ve Manzoni Caddesi Milano’nun diğer alışveriş durakları arasında yer alırken bütçenizi aşmak istemiyorsanız, Corso Buenos Aires’i listenize ekleyebilirsiniz. Eğer fazladan vaktiniz varsa şehir dışındaki outlet’lere de uğrayabilirsiniz. Serravalle ve II Salvagente Milano’nun en meşhur outlet’leri arasında.

Milano Gece Hayatı 

Lüksün ve ihtişamın kenti Milano’da oldukça renkli bir gece hayatı sizleri bekliyor. DJ partileri ve elektronik müzik etkinlikleri ile Milano gece hayatının tadını çıkarabilir, Navigli kenarına sıralanan barlarda arkadaşlarınızla sohbet edip sosyalleşebilirsiniz. Fabrique, Alcatraz, 10 Corso Como, The Tocqueville 13, Old Fashion Club ve Le Scimmie Milano’nun öne çıkan gece kulübü ve barları arasında yer alıyor. 18.00-00-21.00 saatleri arasında düzenlenen ve happy hour olarak bilinen aperitivo etkinliğine katılarak lezzetli aperatiflerin tadına bakabilirsiniz.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Milano’ya gitmek için Schengen vizenizin olması gerekiyor.
 • Duomo Katedrali’ni ziyaret etmek isterseniz kıyafet kurallarına uymanız gerektiğini unutmayın.
 • Şehri baştan sonra keşfetmek isterseniz, Milano Card alabilirsiniz. Bu kart ile tüm toplu taşıma araçlarını sınırsız kullanabileceğiniz gibi, 20’den fazla müzeyi de ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. 24 saatlik Milano Card ücreti 11 euro, 48 saatlik Milano Card ücreti 17 euro, 72 saatlik Milano Card ücreti ise 19 euro (2020)
 • İtalya’nın genelinde olduğu gibi, Milano’daki restoranlarda da %10 civarında servis ücreti hesaba ilave ediliyor.

Önemli Telefonlar

 • Alan Kodu: +39 (02)
 • Bergamo Havalimanı: +39 035 326323
 • Polis: 113
 • Acil Yardım: 118

BOLOGNO

Orta Çağ atmosferinin günümüze taşıyan Bologna, kültürel turlardan hoşlanan bireyler için Avrupa’da seyahat edilebilecek en güzel destinasyonların başında geliyor. Dört bir yanında değerli tarih hazinelerini keşfedebileceğiniz, mutfak kültürü ile sizleri mest edecek kent ayrıca kalabalık bir öğrenci nüfusunu bünyesinde barındırıyor. Bu sayede Kuzey İtalya’nın mimari açıdan eşsiz kenti, gayet renkli eğlence fırsatlarını da konuklarına sunuyor.

Bologna Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: İtalya
Bölge: Güney Avrupa
Yüz ölçümü: 140,9 km²
Dil: İtalyanca
Ortalama sıcaklık: 14 °C
İklimi: Nemli Subtropikal
Bitki örtüsü: Orman
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +39
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip C / F / L


Bologna Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Bologna, İtalya’nın kuzeyinde yer alıyor. Şehir, geniş ve verimli Po Ovası ile Apenin Dağları arasında kalan bölgeye kurulmuş. Kültürel zenginliği ile öne çıkan tarihi yerleşim, aynı zamanda Reno ve Sava nehirlerinin birbiriyle kesiştiği noktaya oldukça yakın konumda bulunuyor.

Bologna’nın komşuları; Anzola dell’Emilia, Casalecchio di Reno ve Castel Maggiore gibi nispeten küçük yerleşimlerden oluşuyor. En yakınındaki büyük yerleşim bölgesi olarak nitelendirilebilecek Floransa ile arasındaysa 82 kilometrelik mesafe bulunuyor.

Bologna’ya Ne Zaman Gidilir? 

Bologna, tüm yılı nemli subtropikal iklimin etkisi altında geçiriyor. Dolayısıyla yaz aylarında sıcaklık değerleri yükselirken hava şartları daha istikrarlı hale geliyor.  Kış ve ilkbahar aylarında ise yağışlar bir hayli sıklaşıyor. Hatta yılın ilk birkaç ayında şehir, ince kar örtüsüyle kaplanırken hissedilen sıcaklıklar 0 °C’nin altına gerileyebiliyor. Ancak bu durum sakinlikten hoşlanan gezginlerin şehre akın etmesinde herhangi bir engel teşkil etmiyor. Çünkü yılın bu döneminde turistik merkezler önünde uzun kuyruklar oluşmazken sonbaharın son haftalarında kurulmaya başlanan Noel pazarlarının ışıltısı ve yeni yıl heyecanıyla şehir bambaşka görünüme kavuşuyor.

Mayıs ile eylül ayları arasında kalan dönemse Bologna’nın turizm sezonu olarak nitelendiriliyor. Yılın bu zamanı, kentin tüm önemli meydanlarına cıvıl cıvıl atmosfer hâkim oluyor. Üstelik yaz mevsiminde şehirde gerçekleştirilen kültürel etkinliklerin sayısı bir hayli artıyor. Gezginler ayrıca uzayan günlerle birlikte tatil sürelerini daha efektif kullanabilme ve daha çok yer görme imkânı yakalıyor.

Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Bologna’yı tüm yönleri ile tanımak için en azından 3-4 günlük tatil süresi ayırmak gerekiyor.

Bologna’daki Festivaller

Festivaller, Bologna’nın havasını ciddi oranda değiştiriyor. Dilerseniz seyahat tarihinizi bu etkinliklere göre belirleyip daha doyurucu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • Artefiera (Ocak)
 • Angelica Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali (Mayıs)
 • Biografilm Festivali (Haziran)
 • Bologna Caz Festivali (Ekim-Kasım)
 • Bilbolbul Karikatür Festivali (Kasım)
 • Bologna Motor Show (Aralık)

Bologna’ya Nasıl Gidilir? 

Bologna’ya ulaşım için direkt seferlerden yararlanabilirsiniz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı’na yönelik gerçekleştirilen seferler, ortalama 2-2,5 saat sürüyor.

Bologna’da Ulaşım İmkânları – Toplu Taşıma

Bologna’da merkezi bir noktada konaklamayı tercih ederseniz, tüm önemli cazibe merkezlerine ve tarihi yapılara yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak çevre dostu ulaşım çözümlerinin başında gelen bisikletlerle de şehir merkezinde güvenle yolculuk yapabilirsiniz.

Kente ilk defa seyahat edecekseniz ve yer-yön bulmaya çalışırken zaman kaybetmek istemezseniz, otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. Otobüs ağı kapsamındaki 32 ve 33 numaralı araçlar, şehri tanımak isteyen gezginlere tur olanağı sunuyor. Her iki otobüs de tren garının hemen önünden seferlerine başlıyor.

Şehir içerisinde konforlu yolculuk deneyimi yaşamak için taksileri tercih edebilirsiniz. Tren garı, Via Indipendenza ve Piazza Maggiore başta olmak üzere birçok merkezi noktada yolcu bekleyen taksilere rastlayabilirsiniz.

Bologna Havalimanı’ndan Kent Merkezine Ulaşım

Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı ile kent merkezi arasında 6 kilometrelik mesafe bulunuyor. Bu mesafeyi aşmak için dilerseniz shuttle otobüslere binebilir ya da taksilere yönelebilirsiniz. Otobüsler, kentin kalbine yakın konumdaki tren garına ulaşım sağlıyor. Yolculuk, ortalama 15 dakika sürüyor. Seferlerden yararlanabilmek için ihtiyacınız olan biletleri, araç içerisinde satın alabilirsiniz.

Bologna’da Gezilecek Yerler

Orta Çağ’dan kalma yapılarının renginden dolayı “Kızıl Şehir” lakabına layık görülen Bologna’da ziyaret edebileceğiniz birçok önemli tarihi mekân ve müze bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

Bologna Katedrali

12. yüzyıldan kalma katedral, konuklarına hem kentin enfes manzarasını seyretme hem de birbirinden değerli sanat eserlerini yakından inceleme fırsatı veriyor. Dini yapının iç kısmına ihtişam katan eserlerde Prospero Fontana, Donato Creti gibi önemli ustaların imzası bulunuyor.

Asinelli ve Garisenda Kuleleri

Kuleler, Asinelli Ailesi’nin gücünü temsil etmeleri amacıyla 12. yüzyılın başında inşa edilmiş. Eğik halde olmaları nedeniyle bir hayli ilgi çeken Asinelli ve Garisenda Kuleleri, kent manzarasını seyretmek için şehirdeki en ideal yerler arasında gösteriliyor.

Basilica di San Petronio

1390 yılında başlayan inşa süreci halen daha devam eden bazilika, Avrupa’nın en büyük altıncı dini yapısı olma özelliği taşıyor. Yapıyla ilgili tüm çizimler ve modeller, müze bölümünde sergileniyor. İçeride ayrıca farklı azizlere adanmış yirminin üzerinde şapel bulunuyor.

Basilica di Santo Stefano

Bünyesinde Antik Roma ve Lombardiya’ya özgü mimari detaylar barındıran bazilikanın 5. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Bir zamanlar bazilikada birbirinden güzel yedi kilise bulunuyormuş. Ancak bu yapılardan günümüze yalnızca Crocefisso, Trinità, Santo Sepolcro ile Santi Vitale e Agricola ulaşmayı başarabilmiş.

Piazza Maggiore

Kentin kalbi konumundaki meydan, çevresini saran revaklı yapılar ve canlı atmosferi ile gezginleri kendisine çekiyor. Yaz aylarında buraya giderseniz, açık havada film izlemenin keyfine varabilirsiniz. Ayrıca kentin simgesi sayılan birçok tarihi yapıyı ziyaret şansı da bulabilirsiniz.

Neptün Çeşmesi

17. yüzyıldan kalma çeşme, eskiden papalık yönetiminin kentteki en önemli sembollerindenmiş. Şimdilerde ise Tommaso Lauranti’nin imzasını taşıyan göz alıcı mimarisi nedeniyle fotoğrafını çekmek isteyen gezginlerin akınına uğruyor.

Bologna Arkeoloji Müzesi

Kentin tarihi hakkında detaylı bilgi almak için Arkeoloji Müzesi’ni Bologna gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Kültürel tesiste Antik Mısır, Roma ve Etrüks uygarlıklarına ait koleksiyonlar sergileniyor. Bunlara ek olarak müzede Kelt ve Yunan uygarlıklarına özgü nesneleri de inceleyebilirsiniz.

Ulusal Galeri

18. yüzyılda kurulan Ulusal Galeri vasıtasıyla Bologna’nın sanatsal zenginliği konusunda eşine az rastlanır bilgiler edinebilirsiniz. Güzel Sanatlar Akademisi ile aynı binayı paylaşan galeride, 13. ve 18. yüzyılda üretilmiş eserler sergileniyor. Koleksiyonu oluşturan çalışmalar ağırlıklı olarak şehir ile bağı olan sanatçılara ait eserler arasından seçilmiş.

Venedik Penceresi

Bologna’da tatil yaparken fotoğraf çekebileceğiniz özel bir yer arayışına girerseniz, rotanızı hemen Venedik Penceresi’ne ya da yerel dildeki adıyla La Piccola Venezia’ya çevirebilirsiniz. Pencere, geleneksel mimarinin zarafetini başarıyla yansıtan evlerle çevrili küçük bir kanala açılıyor.

Museo Ducati

Motosiklet tutkunlarının Bologna gezi programlarına dâhil ettikleri yerlerin başındaysa Ducati Müzesi geliyor. Kültürel tesisi gezerken markanın 1946’dan beri ürettiği 15 ikonik modeli yakından inceleyebilir, Ducati tarihinin önemli olayları hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Hatta markanın yarışlarda kazandığı kupaları da görebilirsiniz.

Bologna’da Nerede Kalınır?

Kuzey İtalya’ya yönelik kültür turlarının en önemli durakları arasında gösterilen Bologna, küçük bir şehir olmasına rağmen bünyesinde farklı yönleri ile öne çıkan üç konaklama bölgesi barındırıyor. Kentin kalbi olarak nitelendirilen Maggiore Meydanı ve çevresi, bu bölgelerin en popüleri konumunda olmayı sürdürüyor. Meydan yakınında, çok sayıda hizmet kalitesi yüksek otel seçeneği bulunuyor. Üstelik buradan birçok önemli cazibe merkezine ulaşmak da en fazla 5-10 dakika sürüyor.

Ekonomik fiyatlı konaklama tesisleri arasından seçim yapmak isterseniz, Bologna Fuar Alanı ya da tren istasyonu çevresine odaklanabilirsiniz. Fuar alanına yakın konumda, kentin zengin mutfak kültürünü tanımanızı kolaylaştıracak birçok kaliteli restoran yer alıyor. Tren istasyonu civarındaki otellerden ise kent merkezine ulaşım için 15 -20 dakikalık süre yeterli oluyor.

Bologna’da Ne Nerede Yenir?

Bolonez sos, parmesan peyniri ve tortellini gibi damak çatlatan lezzetlerin doğum yeri olan Bologna’da, tadına doyamayacağınız tariflerden oluşan harika bir mutfak kültürü sizleri bekliyor. Zaten kent, bu özelliğinden dolayı uzun yıllardan beri “Şişman” unvanını üzerinde taşıyor. Yerel halk, yemek yemeyi yalnızca yaşamak için bir zorunluluk olarak görmüyor. Haliyle özellikle akşam yemekleri uzun sohbetler eşliğinde tüketiliyor.

Bologna, gerçek bir şarküteri cenneti olarak anılıyor. Mortadella ve culatello gibi ürünler, pek çok tarifte kendilerine yer bulabiliyor. Eğer yemeğe ayıracak çok fazla vaktiniz yoksa tigelle, crescentina gibi atıştırmalıklarla açlığınızı kolayca bastırabilirsiniz. Ana yemek olaraksa Bolonez soslu makarna, Bollito Misto, Cotoletta Alla Bolognese ya da Polpette Alla Bolognese tüketebilirsiniz. Yemek sonrası tatlı bir şeyler yemek isterseniz, kendinizi bir porsiyon Zuppa Inglese ile şımartabilirsiniz.

 • Yerel Lezzetler: Mercato Delle Erbe, Mercato Di Mezzo
 • Pizza: PizzAltero, Pizzeria Due Torri
 • Makarna: Tamburini
 • Tatlı ve Kahve: Caffe Terzi, Gelateria Gamberini

Bologna’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Kuzey İtalya’nın birçok kentinde olduğu gibi Bologna’da da alışveriş söz konusu olduğunda, ilk akla gelen seçenekler çeşitli giyim ürünleri ile gastronomik lezzetler oluyor. Modayı yakından takip eden ve özgün ürünlerin peşindeki gezginler Bologna’ya geldiklerinde önceliği ayakkabı modellerine veriyor. Gastronomiye meraklı bireylerse alışverişe çıktıklarında şarap ve peynir çeşitleri arasından damak tatlarına göre seçim yapmayı tercih ediyor.

Kente özgü gıda maddelerini bulabileceğiniz en iyi yerler olarak pazarlar öne çıkıyor. Mercato Delle Erbe ya da Mercato Di Mezzo’yu ziyaret ederseniz, bölgede yetişen sebze ve meyvelerden çeşit çeşit soslara kadar birçok farklı ürünü doğrudan çiftçilerden satın alma şansına sahip olabilirsiniz. Tasarımcı butikleri ve zincir mağazalar ise kentin en önemli alışveriş bölgesi konumundaki Independenza Caddesi üzerinde sıralanıyor. Eğer buradaki mekânlarda aradığınız tarzda ürünlerle karşılaşmazsanız, Via Farina’ya yönelebilirsiniz.

Bologna Gece Hayatı

Üniversite öğrencilerinin varlığı sayesinde Bologna’nın gece hayatı her daim canlılığını koruyor. Barlar ve gece kulüpleri ağırlıklı olarak Via Zamboni ile Via Mascarella üzerinde yer alıyor. Gastronomi tutkunları arasında popüler Golem – Caffe D’Arte, San Martino Meydanı’nda faaliyet gösteriyor. Bu mekân dışında Via Andrea Costa’daki Ai Vini Scelti de yoğun ilgi görüyor.

Hip Hop ve R&B’den hoşlanıyorsanız, ünlü isimlerin sahne aldığı Estragon’a gidebilirsiniz. Barmenlerin yaratıcılıklarını konuşturarak hazırladıkları içeceklerin tadına bakmak içinse Nu Bar Lunge’a zaman ayırabilirsiniz.

Bologna’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Bologna’da hafta sonları şehir merkezindeki tüm sokak ve caddeler motorlu taşıt trafiğine kapatılıyor. Bu durum, özellikle yürüyerek kentin güzelliklerini keşfetmek isteyen gezginlere güvenli ortam sunuyor.
 • Kent, bünyesinde ziyaret edilmeye değer birçok mekân barındırıyor. Bu mekânları indirimli fiyatlarla ziyaret etmek için Bologna Card satın alabilirsiniz.
 • Bologna tatiline ayırdığınız süre 6-7 gün civarındaysa, zamanınızın bir kısmını Parma, Venedik, Floransa, Modena gibi şehirlere günübirlik ziyaretlere ayırabilirsiniz. Tren yolculuğu, bu tarz geziler için en ideal ulaşım yöntemi olarak öne çıkıyor.

Önemli Telefonlar

 • Polis: 118
 • İtfaiye: 115
 • Acil Yardım: 113
 • Bologna Havalimanı: + 39 051 647 96 15

Venue Detail

rezervasyon@turenka.com
+90 212 506 01 42 - 43
İstanbul

Google Maps

Working Hours

08:00 - 18:30
08:00 - 16:30
Closed